• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odišiel včas. Niki Lauda: ikona, ktorá začína byť na obtiaž

    24-5-2019 Zem & Vek 258 1646 slov zprávy
     

    Existujú azda len dvaja súčasní Rakúšania, ktorí si získali svetovú mediálnu pozornosť. Dve ikonické tváre, čo zosobňujú diametrálne odlišné podoby súčasného Rakúska. Na jednu sú pyšní viacmenej všetci obyvatelia podalpskej republiky, na druhú predovšetkým trendoví kultúrni liberáli.


    Dve tváre – dve éry


    Posúďte sami. Po kliknutí na link sa oba zábery výrazne zväčšia.



    https://de.wikipedia.org/wiki/Conchita_Wurst#/media/File:ESC2014_-_Austria_17_(crop).jpg



    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b5/Niki_Lauda_Stars_and_Cars_2014_amk.jpg


    Na prvom spred piatich rokov vidno osobu s umeleckým menom Conchita Wurst. Reprezentovala krajinu, ktorá dala svetu valčík, na televíznej hudobnej súťaži Eurovízia. Osoba „Bradatá žena“, ako ju vnímali stámilióny televíznych divákov, porazila na pódiu v Kodani všetkých súperov a súperky. Transvestita s občianskym menom Thomas Neuwirth zviditeľnil domovské Rakúsko ako ultratolerantnú krajinu, ktorá predbehla dovtedy nedostižné škandinávske Dánsko. Conchita nezapadla do zabudnutia ani po piatich rokoch. Vystupuje v televízii a neprestáva normotvorne pôsobiť po celej Európe. 18. mája vystúpila v tohtoročnej Eurovízii v Tel Avive. Videozáznam z jej vystúpenia je k dispozícii na adrese: https://www.youtube.com/watch?v=Am_JbuCosH8.


    Na druhom snímku, tiež z roku 2014, sa na nás díva muž, na ktorom vidíme a cítime, že musel prekonať príšerné bolesti a ostal zjazvený. Fenomenálny automobilový pretekár Furmule 1 Niki Lauda bol trojnásobným majstrom sveta (1975, 1977 a 1984) a aktívnym závodníkom v období 1971-1985. Bol idolom stámiliónov chlapcov, čo snívali o pretekárskej dráhe, a významne prispel k rozšíreniu obľube tohto vysoko adrenalínového športu aj u žien a dievčat.


    Stará dobrá klasika


    Svetoví šampióni ako Niki Lauda a jeho slávny súper James Hunt viedli v 70. rokoch nespútaný životný štýl na úrovni hviezd šoubiznisu. Riskovali v závodoch zdravie a holý život, za čo sa im dostávalo zaslúženého obdivu. Viedenský rodák Niki Lauda, ktorý nevyrástol na viac než 171 centimetrov, neviedol ani na vrchole slávy natoľko bohémsky život ako jeho anglický rival. Nebol zvrhlíkom a mal vnútorné zábrany pred zvrátenosťami. Pochádzal z bohatej rodiny a luxus ho neoslňoval do takej miery, ako celebrity pochádzajúce zo skromných pomerov.


    Nebol zhýčkaný, ani rozmarný. Do sveta rýchlej jazdy a svalnatých motorov sa predieral proti vôli svojho otca a najmä starého otca. Nielenže nebol protežantom nikoho, ale musel si zháňať počiatočný kapitál pre vstup na pretekársku dráhu zo zdrojov ležiacich mimo dosahu svojho otca (Ernst-Peter Lauda) a jeho vplyvného otca (Hans Lauda), ktorý bol spoluzakladateľom Zväzu rakúskych priemyselníkov a pätnásť rokov aj jeho predsedom.


    Obdivovatelia jazdeckého umenia talentovaného, odvážneho a zároveň metodického a húževnatého pretekára z malej stredoeurópskej krajiny si na začiatku jeho kariéry vylepovali v izbách na steny plagáty podobné tomuto z júna 1974.



    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d5/Grand_Prix_op_Zandvoort%2C_Niki_Lauda_%28Oostenrijk%29_tijdens_huldiging%2C_Bestanddeelnr_927-2750.jpg


    Nemal tvár Alana Delona, ale bol diabolsky rýchlym hrdinom jazdných okruhov. V tom sa mu nevyrovnal Delon, ani žiadna iná filmová hviezda. Možno s výnimkou Američana Steve McQueena, ktorý sporadicky závodil na aute i motorke a odišiel na druhý svet v novembri 1980, keď podľahol ako päťdesiatnik rakovine.


    Neriadená strela v riadenom svete


    Niki Lauda takmer podľahol čomusi nemenej desivému. Popáleninám pri nehode 1. augusta 1976 na nemeckom okruhu Nürburgring. Obhajoval svoj prvý svetový majstrovský titul a v plameňoch požiaru takmer prišiel o život. Smrť ho už mala na lopate a kňaz mu dával v nemocnici posledné pomazanie, keď sa prebral z bezvedomia a ožil.


    Odmietol sa zmieriť s osudom i s prognózami lekárov, že ostane nemohúcim invalidom. Jedovatý plyn z požiaru mu ťažko poškodil pľúca, zhoreli mu vlasy a po plameňoch mu ostala zjazvená celá lebka. Namiesto toho, aby ostal v dlhej pooperačnej rehabilitácii, sa vymkol kontrole lekárov, aby sa vybral na vlastné riziko opäť pretekať. Nechcel premárniť svoj dovtedajší bodový náskok. Dychtil po tom, aby mohol zabojovať o majstrovský titul. S hlavou omotanou v obväzoch sadol v špeciálne upravenej helme 10. septembra za volant a fascinoval fanúšikov umiestnením sa na neuveriteľnom štvrtom mieste. V záverečnom bodovom hodnotení sezóny ho James Hunt prekonal, ale iba o vlások.


    Nasledujúcu sezónu si už nenechal vziať majstrovský titul od žiadneho zo súperov. Predvádzal majstrovstvo pretekárskeho nadšenca, aký nemal vo svete páru. Stal sa hrdinom, ale do veľkej miery antisystémovým rebelom. Namiesto toho, aby sa utiahol do ústrania a nechal si zrekonštruovať tvár na kozmetickej chirurgii, sadal do kokpitu s oduševnením priam vymykajúcim sa bežnému chápaniu. Aj materská stajňa Ferrari bola z neho vyvedená z miery. Považovala ho za neriadenú strelu a napriek jeho majstrovskému titulu 1977 sa s ním neobnovila zmluvu na ďalší rok. Prešiel ku konkurenčnej Brabham-Alfa Romeo, ale nevydržal tam dlhšie ako jednu sezónu. Nedokázal zabojovať o titul. Sklamala ho možno aj časť fanúšikov. Tá časť, pre ktorú prestal byť fotogenickým idolom, keďže jeho zjav odpudzoval tých útlocitnejších…


    Ostala pri ňom verná menšina predošlých ctiteľov, ktorá si ho začala vážiť ako chlapa so železnou vôľou a pevným charakterom. Na rakúskej hudobnej scéne začala vychádzať hviezda speváka s umeleckým menom Falco. Mal tvár a vizáž manekýna, prerazil svojimi skladbami hranice nemeckojazyčnej Európy a stal sa novou špičkovou celebritou Rakúska.



    Rakúsky spevák a istý čas aj svetová hviezda Johann Hölzel známy ako Falco
    http://www.falco.at/


    Zraneniami oslabený Niki Lauda sa pustil po odchode z Formule 1 do podnikania v branži, v ktorej nevyhnutne narážal na globálne kartely. So svojou malou leteckou spoločnosťou Lauda Air sa pokúšal ukrajovať z koláča obrích nadnárodných leteckých spoločností a tie boli k nemu neľútostné. Podkapitalizovaná mini-aerolinka Lauda Air neustále bojovala o prežitie a jej individualistický majiteľ, ktorý si trúfal kráčať proti prúdu, vlastne lietať proti kartelu, sa nezaobišiel bez spolupráce s nimi. Škrelo ho, že systém leteckej osobnej prepravy je šitý megakorporáciám na mieru. Ponižovalo ho postavenie trpeného okrajového chudáka. Niekoľkokrát menil obchodné modely svojho podnikania v leteckej branži, ale nikdy sa mu nepodarilo preraziť a prosperovať.


    O vzdorovitom duchu Niki Laudu svedčí aj návrat tejto pretekárskej legendy do cirkusu Formule 1 v roku 1982. Doživotné následky zranenia z Nürburgringu ho nútili užívať kvantá tabletiek, ktoré mu ničili ľadviny. Nespomalili sa mu však reflexy, ani dravosť a súťaživosť. V roku 1984 získal svoj tretí titul majstra sveta. Mal vtedy 35 rokov, nalomené zdravie, ale nezlomného ducha a tým si získal uznanie nemalej časti stratených fanúšikov. Zatiaľ čo druhá celosvetová rakúska celebrita – fyzicky zdravý a fotogenický spevák Falco – prejavoval psychickú labilitu a prechádzal početnými psychickými krízami, Niki Lauda viedol plnohodnotný osobný život napriek zlyhávajúcim ľadvinám a pľúcam. Neľutoval sa, nerobil zo seba obeť tragického osudu a vyžaroval chlapskú silu.



    Tu je záber z januára 1996 z knižného veľtrhu vo Frankfurte nad Mohanom, kde predstavil svoju knihu „Das dritte Leben“ („Tretí život„).
    https://de.wikipedia.org/wiki/Niki_Lauda#/media/File:Lauda_Frankfurt_1996.JPG


    Skľučujúci vývoj


    O rok neskôr mu transplantovali ľadvinu. Daroval mu ju brat Florian. Nikimu sa síce v leteckom podnikaní príliš nedarilo, ale kompenzoval to poradenskou a spoločenskou činnosťou v konglomeráte Formule 1. Radil aj stajni Mercedes. Napriek pošrámanej hlave a tvári viedol plnokrvný osobný život .V roku 1979 sa mu narodil syn Lukas a o dva roky neskôr Mathias, budúci automobilový pretekár. V roku 1991 sa s ním rozviedla manželka Marlene. Nahradila ju jeho družka Birgit. Táto podstatne mladšia a pohľadná žena bola Nikimu natoľko oddaná, že mu darovala v roku 2005 ľadvinu, keď zlyhávala tá od Floriana. V roku 2008 sa zosobášil s Birgit a v šesťdesiatke s ňou potom Niki splodil dvojičky Maxa a Miu.


    Vlani, keď legendárnemu pretekárovi začalo ťahať na sedemdesiatku, mu museli transplantovať pľúca. Zotavoval sa pomerne dobre. Zrádzala ho síce ľadvina od manželky, ale chodil na dialýzu. V januári ho priklincovala na lôžko silná chrípka. Odvtedy sa plne nepozviechal. Začiatkom mája ho odviezli na Univerzitnú kliniku do Zürichu, kde 20. mája nadránom naposledy vydýchol.


    Dá sa predpokladať, že po krátkom a mediálne slušne pokrývanom kondolenčnom období vymizne Niki Lauda natrvalo z informačného priestoru. Je ikonou starej školy, predstaviteľom silných, priam nezničiteľných mužov z mäsa a kostí, ktorí si nepotrpia na zmäkčilý vzhľad a zženštilé správanie súčasných vzorových metrosexuálnych a transsexuálnych celebrít.


    Ako veterán pretekárskych okruhov a milovník vône vysokooktánového spáleného benzínu znechutene sledoval civilizačný posun od automobilovej éry osobných áut so spaľovacími motormi všetkých výkonnostných kategórií k preprave elektrickými vozidlami s prísne regulovanou výkonnosťou a obmedzeným dojazdom. Musela ho chytať skepsa a skľúčenosť. Odišiel včas, aby sa nedožil dňa, keď osobná automobilová doprava vozidlami nenapojenými na centrálny navigačný a kontrolný systém bude z verejnej cestnej siete vylúčená.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑