29. května 2019 - 09:01
Nostalgie končí
Klub angažovaných nestraníků odkazuje svým názvem na dávná šedesátá léta 20. století, kdy došlo ke zrodu Klubu angažovaných nestraníků, potom ke smutnému srpnu 1968, a ještě smutnějším socialisticky veselým politickým čistkám.
Ale dneska něco takového nejmladší generaci již nezajímá, dávnou historií to je dnes i pro občany středního věku. Proto je nemají lidé z KAN (Klubu angažovaných nestraníků) čím zajímavým oslovit. Nějaké odkazy na demokracii a jakési evropské hodnoty prezentovali prakticky všichni, kteří se nabízeli na volebních lístcích.
Ze 2 370 765 platných hlasů odevzdaných v eurovolbách KAN obdržel v rámci ČR pouze 2 580 hlasů, což je s bídou 0,10 % hlasů.
Např. v Ústeckém kraji získal KAN 223 hlasů, v Moravskoslezském kraji 159 hlasů, v Libereckém kraji (který je více konzervativnější alias pravicovější než sousedé v Ústeckém kraji) získal jenom 95 hlasů.
Trollové do Bruselu nedoletěli
Recesistická strana „ANO, vytrollíme europarlament“ získala v eurovolbách v rámci ČR pouhých 1,56 % voličských hlasů – 37 046.
V jednotlivých krajích s jejich volebním vtipem souhlasilo jenom zhruba od 2 do 3 tisíc voličů.
V Libereckém kraji získali pouze 1633 hlasů, přičemž v okresech dostali od 284 do 363 hlasů, jenom v libereckém okresu jim dali převážně mladí voliči 662 hlasů.
Ve větším sousedním Ústeckém kraji sice získali 3248 hlasů, ale v rámci okresů jenom od 400 do 500 hlasů. Nejvíce hlasů dostali trollové na Děčínsku – 534.
Čili jenom ojediněle vzali voliči eurovolby jako srandu o ničem a volili trolly. Ačkoliv 21 českých europoslanců nepředstavuje v parlamentní smečce EU nic podstatného, přece jenom voliči chtěli, aby jejich odevzdané hlasy měly smysl.
Srandu trollů preferovali především nejmladší z volitelů. Tuto tendenci potvrdili též mládežníci v rámci projektu „Studentské volby“. Během 7. až 9. května 246 škol zapojilo své žáky z celé republiky a hlasy odevzdalo 18 758 chlapců a děvčat z gymnázií, středních škol a učňáků. Mezi nimi trollové získali 10,48 % hlasů. Trollo – hlasy odevzdávali především mladočeši ze středních škol a učňáků, méně gymnazisté.
Např. ve Středočeském nebo Moravskoslezském kraji a v kraji Vysočina dokonce dostali trollové od dětí – studentů téměř 14 % hlasů.
Cikáni nejdou do euro-nebe
O hodnotě cikánského a romského aktivismu v eurovolbách svědčí fantastický výsledek: Romská demokratická strana získala ve volbách úžasných 0,06 % hlasů, čili volilo romskou stranu v celé republice jenom 1 651 českých duší.
Zajímavé je, že eurovolební hnízdo romské strany bylo mezi cikány v Libereckém kraji, protože předseda strany a jeden nezávislý aktivista na 1.a 2. Pozici eurokandidátky jsou z Nového Boru, na 3. místě byl místopředseda strany z Prahy spolu se čtvrtým kandidátem, též z Prahy, kde tvůrčí úsilí věnoval pozici tajemníka Ústředního výboru výše zmíněné cikánsko-romské strany.
Na severu Čech žijí desítky tisíc cikánů a Romů, ale kdo volil cikánsko – romskou stranu?
Ústecký kraj
Bruselské euro – nebe s tučnými europoslaneckými platy se ale díky nezájmu voličů cikánsko-romským kandidátům obloukem vyhnulo. I to je doklad „úspěšnosti“ cikánsko – romského aktivismu.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)