• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    PRŮLOMOVÁ ZPRÁVA: Americký špionážní letoun Global Hawk sestřelen nad Íránem. Druhá provokace v rychlém sledu. Schyluje se k válce. USA chce odříznout Čínu od íránské ropy

    21-6-2019 EU Portál 240 552 slov zprávy
     
    Irán2




    Irán sestřelil americké bezpilotní letadlo nad svým územím nedaleko města Bandar Abbás, které je klíčové pro mezinárodní obchod s ropou. V Hormuzského průlivu panuje napjatá situace poté, co před pár dny došlo k explozím na dvou tankerech.



    Americký bezpilotní letoun Global Hawk, který média lstivě označují za dron


    Z explozí na dvou tankerů v Hormuzským průlivem obvinily Spojené státy přilehlý Írán, ale žádné důkazy nepředložily. Mnohé nasvědčuje tomu, že tankery byly napadeny Spojenými státy, které se tak vytvořily záminku pro posílení vojenské přítomnosti v oblasti – což se i stalo.



    Íránské město Bandar Abbás leží na pobřeží Perského zálivu na strategickém místě Hormuzského průlivu. Patří mezi nejdůležitější íránské mezinárodní přístavy. Je zde také hlavní základna Íránského námořnictva.


    Hormuzským průlivem proudí třetina všech světových obchodů s ropou. Největším dovozcem ropy na světě je Čína.




    Americký letoun RQ-4 Global Hawk sice bývá lstivě označován jako dron (takové to bzučící ořezávátko na vysílačku), ale ve skutečnosti jde o obří bezpilotní letadlo. Má rozpětím křídel 40 metrů, váží sedm tun, unese náklad o váze až deseti tun, vyvine rychlost až 700 km/h, dolet 25 km a vydrží ve vzduchu 32 hodin (tedy skoro den a půl).



    Irácké přístavní město Bandar Abbás


    Oficiálním účelem letounu Global Hawk je “mírové” pořizování snímků, ale může nést i bomby či výbušniny. V podstatě to je také řízená bomba s křídly, jakýsi robot – kamikadze. V plném provozu je od roku 2017. V současně době je Global Hawk nejzákeřnější zbraní armády USA a NATO, která může vyvolat konflikt byť i v případě havárie.



    Letoun Global Hawk je větší než autobus. Unese náklad až 10 tun


    Více o letounu Global Hawk ZDE


    Na íránské ropě je závislá Čína a Hormuzský průliv je proto největší slabinou této hlavní světové velmoci. Poptávku po ropě tlačí vzhůru hospodářský růst Číny a zvyšující se prodej automobilů. Čína se tak nedávno stala největším dovozcem ropy na světě (na této pozici vystřídala USA).



    Hořící tanker


    Spojené státy tvrdí, že byl bezpilotní letoun Global Hawk sestřelen nad mezinárodními vodami. Irán tuto informaci důrazně vyvrací. Letoun byl sestřelen zcela zřetelně nad jeho územím a šlo o provokaci. I v případě mezní situace však americká letadla v oblasti vyvolávají napětí a neměla by tam být.



    Americké válečné lodě v Hormuzském průlivu


    Mezi Spojenými státy a Čínou nyní zuří obchodní válka, která se projevuje mimo jiné vzájemným zvyšováním cel. USA jsou současně nejzadluženější zemí na světě a jejich hlavním věřitelem je právě Čína.


    Bezpilotní letouny RQ-4 Global Hawk již operují také v oblasti Ukrajiny a nedaleko ruské enklávy Kaliningradu (soused Polska).Jejich podpoře slouží systém AGS, do kterého je zapojena i Česká republika.


    Česká vláda před třemi lety v tichosti odsouhlasila, že letouny Global Hawk mohou od 1. ledna 2017 létat přes území České republiky, a to například do Pobaltí nebo k hranicím Ruska. Kolik takových vysoce nebezpečných přeletů se již uskutečnilo, nebylo zveřejněno.


    Česká vláda odsouhlasila přelety amerických špionážních letadel Global Hawk ZDE


    Situaci v Hormuzském průlivu je třeba chápat také v kontextu blížících se prezidentských voleb v USA (již příští rok). Trump potřebuje podporu zbrojního průmyslu. USA jsou největším obchodníkem se zbraněmi na světě. 









    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑