Přes víkend jsem si četl rozhovory Olivera Stonea s prezidentem Vladimírem Putinem, píše na facebooku Ĺuboš Blaha, slovenský poslanec.
Ĺuboš Blaha, slovenský poslanec
25. června 2019 - 06:20
Ve své knize antiglobalistů píšu totéž a napsal jsem ji předtím, než jsem si rozhovory s Putinem přečetl.
Můžete Putina milovat či nenávidět, ale jedno mu třeba uznat - ten chlap je mimořádně moudrý, vzdělaný a vyspělý státník. A když čtu tato jeho slova, mohu vyjádřit jen obdiv. Vždyť čtěte.
Respekt vůči jiným národům
Nový způsob mezinárodní politiky by měl být založen na respektování zájmů jiných zemí a suverenity jiných národů. Ne na jejich zastrašováni pomocí vnější hrozby, vůči níž se lze bránit pouze za pomoci USA.
Vnucovat jiným státem a národem své vlastní standardy a modely je nesprávné a špatné. Konkrétně mám na mysli demokracii.
Demokracii nelze exportovat
Demokracii nelze importovat zvenčí, může se zrodit jen v samotné společnosti. A společnost by měla dostat šanci na tento vývoj, ale vnucovat ji násilím nemá smysl, je to kontraproduktivní, je to na škodu. I proto vyslání vojenských jednotek do Iráku a svržení Saddáma Husajna byla chyba.
NATO je pozůstatkem minulosti. A dnes je NATO pouze bezvýznamným nástrojem zahraniční politiky USA. V rámci této struktury nemá spojence, pouze vazaly. V případě nějakých druhořadých problémů se mohou objevit snahy vůči něčemu něco namítat, ale v případě skutečně závažných záležitostí neexistuje v NATO žádná diskuse. V NATO mohou být pouze dva názory, ten americký a ten nesprávný.
Hledání vnějšího nepřítele
V současnosti už neexistuje ani Varšavská smlouva, ani Sovětský svaz, ani východní blok. Proto se přirozeně vnucuje otázka, proč ještě Severoatlantická aliance vůbec existuje? Já mám takový dojem, že pouze neustále hledá nějakého vnějšího nepřítele za účelem obhájení vlastní existence.
Američtí partneři vytvářejí obraz společné hrozby zvenčí, před kterou se země dokážou ochránit pouze pokud se přimknou blíže k USA. Z iniciované krize na Ukrajině se jim podařilo vyvolat takový postoj vůči Rusku, že ho každý vnímá jako nepřítele, jako možného potencionálního agresora. donutily nás podniknout jisté kroky a reagovat na situaci, kterou sami způsobili.
Americký šovinismus
Problém tkví v tom, že současní američtí představitelé by nesnesli jiný názor než svůj vlastní. Nepotřebují státy s vlastní suverenitou. Naši partneři nemají zájem o diskusi na rovnocenné úrov