Literárně-hudební pořad v rámci cyklu „Nenudná klasika pro všechny“ o životě a díle velkého ruského spisovatele Alexandra Sergejeviče Puškina (6.6.1799-10.2.1837) se u příležitosti 220. výročí jeho narození konal 6.6.2019 v konferenčním sále Luganské republikové univerzální vědecké knihovny Maxima Gorkého v Lugansku (LLR). Hudební díla, zkomponovaná na básně A.S.Puškina, slyšíme ze scén velkých a malých divadel a koncertních sálů již 150 let. Jeho díla se stala nedílnou součástí světové kultury. Puškinovo slovo je zvláštním způsobem odhaleno prostřednictvím děl skladatelů, kteří na jeho básně napsali hudební díla.
Puškin je sluncem nejen ruské literatury, ale i hudby klasické a moderní. Oddělení odborné literatury připravilo knižní výstavu „Hudební Puškiniáda“, která představuje materiály o díle básníka a jeho roli v rozvoji hudební kultury v Rusku a dalších evropských zemích. Materiály seznamují čtenáře s poezií A.S. Puškina, jeho vybranými díly, eseji, periodiky a pamětními sborníky. Prezentovány jsou také nahrávky Puškinových pohádek, opera N. Rimského-Korsakova „Pohádka o caru Saltánovi“ a balet „Puškin“ s hudbou A. Petrova.
Pořadem provázela Tamara Paraničová, starší učitelka Hudební školy estetické výchovy č. 2 v Lugansku, která seznámila studenty Luganské specializované školy č. 5 a návštěvníky Luganského integrovaného centra sociálních služeb pro obyvatelstvo s ruskou hudbou a její neoddělitelnou vazbou na velké tradice ruské klasické literatury.
Ve vystoupeních učitelů a žáků Hudební školy estetické výchovy č. 2 města Lugansku zazněla hudební díla napsaná na verše Puškina. Pravdivost, jednoduchost, vitalita pocitů v Puškinově básnickém umění vytváří syntézu magických zvuků, pocitů a myšlenek, nezbytných pro progresivní rozvoj hudební kultury. Hudba na básně A.S.Puškina zní v průběhu staletí, což bylo potvrzeno i tímto setkáním.
Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.