„Zatím jsme nic neslyšeli o sankcích. Toto téma nebylo nastoleno ani na našich jednáních tady, ani v telefonních rozhovorech s Trumpem,“ cituje tureckého lídra televize NTV.
Předtím Erdogan prohlásil, že nákup S-400 od Ruska je „hotová věc“. Trump potvrdil během summitu G20 v Osace, že USA nehodlají vyhlásit proti Turecku sankce kvůli dodávkám ruských S-400.
Rusko a Turecko uzavřely dohodu ve výši 2,5 miliardy dolarů na dodávky systémů S-400 v prosinci 2017. V prosinci 2018 Spojené státy nabídly Turecku systémy Patriot za 3,5 miliardy dolarů. Ankara však uvedla, že tyto podmínky dohody jí nevyhovují.
Následně Spojené státy ukončily výcvik tureckých pilotů pro stroje F-35. Turecko ale stále očekává, že dostane již objednané letouny
„Zaplatili jsme Spojeným státům 1,4 miliardy dolarů,“ uvedl Erdogan. „Coby spoluvýrobce nám byly dodány čtyři stíhací letouny F-35, stále ale musíme dostat 116 letounů,“ sdělil.
Svůj záměr nakoupit systémy S-400 oznámila v roce 2015 i Indie. Dodávky mají začít po roce 2020.
Před nákupem varovalo Indii americké ministerstvo zahraničí a vyzvalo, aby Nové Dillí zvážilo nákup jiných zbraní.
„Co se týče S-400 vyzýváme naše spojence a partnery včetně Indie, aby odmítli transakce s Ruskem, které mohou aktivovat sankce CAATSA (pozn. zákon o odporu protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí),“ uvedlo v prohlášení americké ministerstvo zahraničí. „Teď vyzýváme Indii, aby zvážila alternativy,“ stojí dále v prohlášení.
Zákon CAATSA z roku 2017 umožňuje Washingtonu uvalit sankce na jakýkoli stát, který si pořídí ruský vojenský hardware. Indický ministr zahraničí Vijay Keshav Gokhale v pátek v japonské Ósace ale prohlásil, že Indie od nákupu S-400 nehodlá odstoupit.