„V rámci dohody budou čeští vědci schopni provádět pokusy o ozařování konstrukčních materiálů jaderného paliva ve výzkumném reaktoru a provádět předreaktorní a poreaktorní studia. Práce bude zaměřena na studium vlastností hlavních konstrukčních materiálů palivových sestav – slitin zirkonia, chromniklu a oceli, stejně jako dalších vyvíjecích materiálů,“ uvádí se ve zprávě.
Tisková služba ruské společnosti poznamenává se, že Centrum výzkumu Řež má kvalifikované pracovníky a výkonnou infrastrukturu pro provádění materiálového výzkumu v oblasti atomové energie.
„Co se týče materiálů našich paliv, zajímáme se zejména o studium vlastností jejich korozní odolnosti, dotvarování, pevnostních a únavových charakteristik, při provádění experimentů na suchém skladování a testování při nadkritických vodních parametrech. Dále výsledky výzkumu jedné z předních zahraničních institucí. Nečlenové ruského jaderného průmyslu budou dalším potvrzením kvality našich výrobků,“ řekl viceprezident TVEL Alexander Ugrjumov.
Infrastruktura CVŘ zahrnuje výzkumný jaderný reaktor s lehkou vodou, díky kterému lze simulovat provozní podmínky různých reaktorů a zařízení pro studium ozářených materiálů.
Centrum výzkumu Řež je 100 % dceřinou společností ÚJV Řež a.s., která vykonává širokou škálu aplikovaného výzkumu a vývoje v oblasti energetiky, průmyslu a zdravotnictví. Služby ÚJV Řež jsou soustředěny do oblastí podpory bezpečného a ekonomického provozu elektráren (především jaderné výroby), chemie jaderného palivového cyklu, odpadového hospodářství a inženýrství.