• Vybrat den

    Září 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bloomberg: „Zvýšenie zlatých rezerv Centrálnou bankou Ruska je mimoriadne správnou stratégiou“

    3-7-2019 Zem & Vek 72 808 slov zprávy
     

    Rusko tvrdohlavo kopilo zlato a vytláčalo zo svojich rezerv dolár. Túto stratégiu mnohí považovali za pochybnú. V súčasnosti, keď cena žltého kovu vyletela na šesťročné maximum, všetci pochopili, že Moskva všetko robila správne. Rovnako, ako ruská Centrálna banka, začali konať aj banky iných štátov. Na druhej strane štatút americkej valuty, ako najspoľahlivejšieho aktíva, sa značne zhoršil,“ uvádza Bloomberg.


    Pripomína, že po uvalení sankcií na Rusko Moskva kardinálne prehodnotila štruktúru svojich medzinárodných rezerv. V súčasnosti Centrálna banka Ruska má 2190 ton zlata v hodnote približne 90 miliárd dolárov. Je to rekordné množstvo za celú postsovietsku históriu. V priebehu ostatných desiatich rokov podiel vzácneho kovu vo valutových rezervách narástol z 3,5 na 18,6 percenta – takmer šesťnásobne! Naopak, podiel doláru sa znížil takmer o štvrtinu – na 21,9 percenta.


    Bloomberg si všíma, že Rusko sa rýchlo zbavilo amerických cenných papierov. Kým v roku 2010 Centrálna banka Ruska mala americké cenné papiere v hodnote 176 miliárd dolárov, v súčasnosti zostal už iba zlomok – v hodnote 14 miliárd dolárov. „Rusko ukázalo celému svetu, že krajina so silným hospodárstvom a piatymi najväčšími zlatými rezervami sa môže zbaviť väčšej časti dolárových aktív a pritom sa perfektne cítiť,“ prízvukuje Bloomberg.


    Poukazuje na to, že podľa príkladu Ruska svetové centrálne banky začali tiež nakupovať zlato. Podľa údajov Svetovej rady pre zlato (WGC), zásoby vzácneho kovu vo svetových centrálnych bankách vlani narástli o 651 ton. Je to najvyšší údaj od roku 1971, kedy sa USA vzdali zlatého štandardu.


    Po Centrálnej banke Ruska, ktorá vlani nakúpila takmer polovicu tohto zlata, druhým najväčším nákupcom sa stala Centrálna banka Číny. V súčasnosti má Čína 1853 ton zlata v hodnote 76 miliárd dolárov. Ďalším veľkým nákupcom zlata sa stalo Turecko, vlani nakúpilo 51,5 tony. India vlani nakúpila 42 tony zlata a má v súčasnosti 600,4 tony. Všetky tieto krajiny sa snažia diverzifikovať svoje rezervy a znížiť závislosť na americkom doláre. Čína a Rusko si uvedomili, že americké cenné papiere, to sú haldy bezvýznamného papieru, keďže USA nedokážu splácať dlhy, a preto sa ich rýchlo zbavujú.


    Mnohí experti považovali stratégiu Ruska, ktoré aktívne nakupovalo zlato, za chybnú. Napríklad, pred 4 rokmi Die Welt uviedol, že „Putin zatlačil svoju krajinu do pasce zlatých rezerv.“ Od roku 2013 zlato prežilo niekoľko pádov. K jednému došlo aj vlani v lete: v priebehu mesiaca burzová cena uncie zlata sa znížila z 1260 na 1170 dolárov. V marci tohto roku sa kótovanie znížilo z 1324 na 1285 dolárov, čo nepríjemne zasiahlo rezervy Centrálnej banky Ruska. „Ale neskôr všetci odborníci uznali: Rusko sa chová, ako pragmatický investor a chladnokrvne nakupuje na burze za výhodnú cenu tovar, ktorého sa všetci rýchlo zbavujú,“ prízvukuje Bloomberg.


    V máji tohto roka Rusko nakúpilo ďalších šesť ton zlata (200 tisíc uncií). Tento nákup Centrálna banka Ruska stihla uskutočniť pred júnovým zdražením zlata: vzácny kov dosiahol šesťročné maximum a jeho cena narástla z 1280 na 1400 dolárov. Minulý týždeň cena jednej uncie zlata na Londýnskej burze dosiahla 1428 dolárov. Rusko, ako veľmi skúsený hráč na burze, nakupuje zlato v tom najlepšom čase, za tú najlepšiu cenu. Nakupuje zlato a rovnako rýchlo sa zbavuje dolára.


    Experti sú presvedčení, že cena zlata bude aj naďalej rasť. Podľa prognózy britskej spoločnosti Standard Chartered, už na jeseň zlato môže dosiahnuť úroveň 1450 dolárov za unciu. Podľa Metal Focus, rastúci záujem klenotníkov o zlato zapríčiní to, že v tomto roku ceny zlata sa vyšplhajú najvyššie za posledné štyri roky.


    Ďalšia pozoruhodná skutočnosť: podľa spoločnosti Goldman Sachs v najbližších rokoch ťažba zlata bude klesať. Jedna z najväčších svetových spoločností, ktorá sa práve zaoberá ťažbou zlata, Goldcorp predpokladá, že do roku 2022 ťažba tohto vzácneho kovu poklesne na úroveň začiatku tohto storočia. Podľa Geologickej služby USA, ak sa zlato bude ťažiť rovnakým tempom, ako v ostatných rokoch, jeho zásoby v útrobách Zeme sa vyčerpajú už do roku 2034. „V tejto situácii zvýšenie zlatých rezerv Centrálnou bankou Ruska je mimoriadne správnou stratégiou,“ uzatvára svoj komentár Bloomberg.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.








    Eugen Rusnák




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑