• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Druhý Kaddáfí už nebude. Proč povstalecký generál prohrál v Libyi

    5-7-2019 Sputnik CZ 69 584 slov zprávy
     

    Letecký útok na uprchlický tábor.


    Uprchlický tábor, který byl vystaven leteckému útoku, se nachází na předměstí libyjské metropole nedaleko vládní vojenské základny. Jakmile byla oznámena smrt 40 civilních obyvatel, obvinila z toho Vláda národní shody generála Haftara.


    Sarrajovi stoupenci připomněli, že několik dní před útokem varoval generál o nadcházejících leteckých útocích a vyzýval civilní obyvatelstvo, aby se postaralo o vlastní bezpečnost. Uprchlíci ale zahynuli nejspíše nikoliv proto, že nestačili tábor včas opustit. Povstalci mířili na leteckou základnu a trefili se trochu vedle, domnívají se v Tripolisu.


    Situaci zkomplikovala skutečnost, že většinu obětí leteckého útoku tvořili vystěhovalci z afrických zemí. Chtěli se přepravit v nejbližších dnech do Evropy. Africká unie, do níž patří hlavní Haftarův sponzor Egypt, a Francie, která s povstaleckým generálem sympatizuje, letecký útok odsoudily a vyzvaly k potrestání viníků. Na Haftara se obořilo také Turecko, a doslova v těchto dnech generál jen těžko zabránil konfliktu s touto zemí.



    Haftarův turecký gambit



    V červenci ztratila Libyjská národní armáda pod velením Haftara kontrolu nad strategicky významným městem Gharján. Odtamtud plánoval generál provést pochod na Tripolis a obrátit průběh konfrontace se Sarrajem ve svůj prospěch. Jeho plány však byly zmařeny.

    Síly Vlády národní shody za pomoci ozbrojených oddílů z Misraty, třetího největšího libyjského města, vytlačily Haftarovu armádu z Gharjánu. Jeho ambicím byla zasazena tvrdá rána. Další postup k Tripolisu mu byl znemožněn.


    Krátce před touto rozhodující bitvou vystoupily turecké úřady na straně Sarraje. Prezident Recep Tayyip Erdogan uznal, že Ankara pomáhá Tripolisu zbraněmi. „Budeme dodávat Sarrajovi zbraně, když je poptávka a včasné placení,“ řekl turecký prezident.


    Erdogana ostře kritizovali v OSN a připomněli mu embargo na dodávky zbraní. Odpověděl však, že Turecko pomáhá zákonné vládě této země, zatímco Egypt a Spojené arabské emiráty dodávají zbraně a bezpilotní letouny nelegitimnímu Haftarovi.


    Po porážce v Gharjánu dal generál nečekaně rozkaz zaútočit na turecké lodě v libyjských územních vodách a zatknout všechny turecké občany, kteří se nacházejí na východě Libye. Šest lidí bylo zadrženo.


    „Turecko očekává neodkladné propuštění svých občanů. V opačném případě se stanou Haftarovy objekty zákonnými cíli,“ zareagovalo turecké MZV. Haftar pochopil, že situace je bezvýchodná, a za necelých 24 hodin zadržené osoby propustil.



    Generál prohrál


    Vedoucí Centra pro islámské studie Ústavu inovačního rozvoje Kirill Semjonov nevidí v budoucí Libyi místo pro Haftara.


    „V Gharjánu se nacházel hlavní štáb generála, odkud řídil a velel Libyjské národní armádě, která zajišťuje stabilitu celé fronty. Bleskurychlá ztráta tohoto města udělala nesmyslnými všechny pokusy o dobytí Tripolisu. Všem bylo jasné, že na hlavní město generál nestačí,“ vysvětlil Sputniku odborník.


    Politolog upozorňuje na to, že letecký útok na uprchlický tábor provedl generál už po ztrátě Gharjánu. To jasně svědčí o bezmocnosti Haftara a o tom, že si uvědomuje svou porážku.


    „Ani se nepokusil dobýt Gharján zpět. Síly mu pravděpodobně docházejí a všechny jeho plány ztroskotaly. Je příznačné, že vzal toto město pod svou kontrolu tím, že podplatil různé militarizované skupiny, a ztratil ho v důsledku těžkých bojů,“ uvažuje odborník.



    Ještě na jaře mohl Haftar počítat s úřadem ministra obrany ve Vládě národní shody.


    „Sám generální tajemník OSN Antonio Gutteres navštívil Libyi, aby usadil Haftara k jednacímu stolu se Sarrajem. Ten ale odmítl. Po všech následných akcích ho pokládá Sarraj za válečného zločince. Dokonce i vedoucí ruské kontaktní skupiny pro libyjské urovnání Lev Děňgov označil Haftara za agresora“, podotýká Semjonov.


    Poukazuje na to, že ruské úřady se snažily do poslední chvíle jednat se všemi stranami libyjského konfliktu a setkaly se několikrát s Haftarem. „Dnes ale už nikdo nechce s Haftarem jednat. Všem je jasné, že prohrál,“ říká v závěru politolog.


    Názor autora se nemusí schodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑