„Čtvrtý nejvyšší stupeň je doporučení opustit zemi a platí pro teritoria postižené ozbrojenými konflikty," vysvětlil. Aktuálně jde o Irák, Jemen, Sýrie, Libye a Somálsko. Cestovní doporučení třetího stupně radí necestovat do určitých oblastí země. Momentálně se vztahuje i na turisticky oblíbený Egypt. Upozorňujeme Slovenské občany, že na severním Sinaji platí kromě výjimečného stavu i zákaz nočního vycházení,“ uvedlo MZVaEZ na svých webových stránkách.
„Je důležité sledovat aktuální vývoj bezpečnostní situace a striktně respektovat pokyny příslušníků bezpečnostních složek,“ uvádí pracovníci resortu. Z hlediska kriminality v Egyptě představují největší riziko kapsáři a drobní zloději. „Při pohybu mimo turistických středisek doporučujeme upřednostnit Neřvavé oblečení,“ dodalo ministerstvo.
Cestovní doporučení třetího stupně se vztahuje i na Afghánistán, Pákistán, Indii či Filipíny. Také Súdán, Jižní Súdán, Středoafrickou republiku, Mali, Benin, Burkinu Faso a Venezuelu. „V rámci organizovaného cestovního ruchu je u Slováků číslem jeden z hlediska oblíbenosti Turecko,“ uvedl Bezák. V roce 2018 podle ministerstva mělo Turecko navštívit 160 000 občanů SR a letos by to podle údajů z Slovenské asociace cestovních kanceláří mělo být až 200 000.
Pro Slovenské turisty, kteří v Turecku potřebují konzulární asistenci, je k dispozici Velvyslanectví SR v Ankaře, generální konzulát v Istanbulu a osm honorárních konzulátů v jednotlivých regionech. Kontakty na ně jsou k dispozici na webové stránce MZVaEZ SR.