Podle zdroje z MO ČR Praha prosazuje zájmy svých spojenců po NATO v rámci diplomatické činnosti a podílí se na projektech rozvojové pomoci. Za tímto účelem zachovává v syrské metropoli Damašku své velvyslanectví.
Dříve časopis Foreign Policy informoval, že Británie a Francie se dohodly na vyslání dalších vojáků do Sýrie, aby nahradily odcházející americké jednotky.
„Velká Británie a Francie jsou jediní partneři USA, kteří stále mají v Sýrii vojáky. Slibují mírné zvýšení počtu vojáků z 10 na 15 %, potvrdili zaměstnanci americké administrativy. Ostatní země mohou také vyslat určitý počet vojáků, ale na oplátku za to budou muset Spojené státy zaplatit,“ píše časopis.
Harmonogram zvyšování kontingentu a přesná čísla nejsou známé, dodal zdroj a poznamenal, že administrativa USA byla zklamaná z jednání se spojenci o poskytnutí dodatečných zdrojů na boj proti Islámskému státu* v Sýrii.
Podle něj je „téměř jisté,“ že bude určitý počet vojenských pracovníků vyslán do regionů z balkánských a pobaltských států.
Německá vláda odmítla výzvu Washingtonu vyslat pozemní jednotky do Sýrie a uvedla, že takový krok neodpovídá přijaté strategii boje proti Islámskému státu*. Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta Německo už dávno učinilo „významně a mezinárodně uznávaný přínos“ k boji proti této teroristické organizaci.
Od roku 2014 Spojené státy a jejich spojenci provádějí proti Islámskému státu* vojenskou operaci na území Iráku a Sýrie, ve které působí bez souhlasu oficiálních úřadů země. V prosinci loňského roku americký prezident Donald Trump oznámil stažení amerických vojsk ze Sýrie. V některých oblastech země vytěsňování teroristů pokračuje.
*Islámský stát (také známý jako ISIS / ISIL / IS / Daeš) je teroristická organizace zakázaná v Rusku