Alexandr Karpov, Aljona Medveděva
24. června 2019
Ministr zahraničí USA Pompeo připravuje koalici, která má usnadnit Bílému domu boj s Íránem. Promluvil o tom k novinářům těsně před svojí návštěvou v Saúdské Arábii, odkud pojede do Spojených arabských emirátů. Uvedl, že chce do této koalice přivést nejen země Blízkého východu, ale též státy Asie a Evropy. Řekl, že nadcházející boj proti zemi nejaktivněji podporující terorismus bude těžký. Podle jeho slov je cílem jednání se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty nedopustit, aby se v rukou Íránu ocitly „zdroje pro nátlak strachem propojeným s výrobou jaderných zbraní a raketovým programem“. Prohlásil: „Nedopustíme, aby pro to získal zdroje, což umožní ochránit americké občany a americké zájmy v celém světě.“
Odborníci předpokládají, že si může zajistit určitou podporu ze strany arabských států a Izraele, pro něž je Írán nepřítelem. Expert Centra studia problémů bezpečnosti Ruské akademie věd Blochin má zato, že Washington sotva může počítat v tomto ohledu s rozsáhlou kooperací s Evropou. Je přesvědčen: „Tradiční spojenci USA v regionu jako Saúdská Arábie a Izrael se těžko účastní rozsáhlých vojenských akcí – jsou silní, ale jen řečmi. Veškerou špinavou práci budou stejně muset odvést Američané.“
Politolog Andrej Koškin si myslí, že hlavním cílem blízkovýchodní vojenské aliance pod vedením USA je zastrašit Írán. Řekl: „Po své inauguraci dal Trump za úkol vybudovat ‘arabskou NATO’, která by měla brzdit Teherán. Dnes USA vehementně navrhují formování určitého týmu, který by podpořil Američany v možné rozsáhlé válce proti Íránu. Je přesvědčen, že Washington k tomu připojí i NATO, aby své možnosti rozšířil a Saúdská Arábie, Izrael a Spojené arabské emiráty podpoří jeho iniciativy. USA papírově shromáždí mnoho spojenců, jimž uloží provádět stanovené akce a materiálně přispívat.“
Sankční nátlak
Před tím Pompeo slíbil, že bude sílit ekonomický tlak na Írán. Washington hodlá tlačit dotud, dokud vláda Íránu nebude souhlasit s jednáním. V oficiálním prohlášení řekl: „Až se íránský režim rozhodne vzdát se násilí a naši diplomacii uznat za diplomacii, ví jak se s námi spojit. Do té doby bude z naší strany izolace a hospodářský nátlak na režim narůstat.“
Trump slíbil zavést proti Teheránu nové hospodářské sankce 24. června. Znovu připomenul svůj negativní postoj k jaderné dohodě s Íránem. Napsal: „Írán nesmí mít jaderné zbraně! Podle úděsného plánu Obamy by je už za několik let měl. Současné mechanismy kontroly nejsou přijatelné. Proti Íránu zavedeme nové rozsáhlé sankce v pondělí.“
Za zmínku stojí, že íránský ministr zahraničí Zaríf prohlásil, že Írán o jaderné zbraně nikdy neusiloval.
Obamův plán připomenutý Trumpem je jaderná dohoda, neboli Společný komplexní akční plán (DFID). Podepsali jej Írán a USA za účasti Ruska, Číny, Německa, Francie a Velké Británie. Dohoda znamenala, že se Teherán zřekne jaderného programu a na revanš budou zmírněny americké sankce. Avšak v roce 2018 Trump jednostranně od dohody odstoupil. Vyvolalo to ohromnou mezinárodní odezvu.
Blochin k tomu napsal: „Prezident USA tímto krokem demonstroval, že rozhoduje podle vlastních pravidel. Nyní chce v této otázce dosáhnout nějaký úspěch, ale je to sotva pravděpodobné, protože podobné algoritmy nátlaku nepřinesly výsledky ani ve Venezuele, ani v KLDR.“
Odvolaný útok
Nepřátelství mezi Íránem a USA se zvýšilo po sestřelení amerického dronu RQ-4 Global Hawk íránskými revolučními gardami nad íránským územím. Washington tvrdí, že bezpilotník byl sestřelen nad mezinárodními vodami.
Druhý den oznámil Trump, že mu prý jeho generálové doporučili, aby si vybral v Íránu ze tří cílů, ale on se rozhodl nezaútočit. Údajně proto, že by mohlo být až 150 obětí. Podle něho by to nebylo adekvátní sestřelenému aparátu. Trumpovi příznivci tento krok přivítali, pro jeho nepřátele to znamenalo projev slabosti. Krátce nato řekl, že útok nezrušil, ale jen pozastavil.
Podle Blochina nenadálé změny v rozhodnutí a rozdílné postoje k íránské otázce mluví o tom, že Trump nechce před volbami 2020 ztratit vlastní tvář. Jenže si dosud nevyjasnil, jak má jednat. Nyní se rozjíždí předvolební kampaň a ozbrojený konflikt by pro něj znamenal označení podněcovatel války. Voliči by to nechtěli. Minulé volby vyhrál zásluhou protiválečných hesel.
Vnitřní protiklady
Podle amerických medií by se Trump rád eskalaci vyhnul, ale jeho poradce Bolton usiluje o opak a útok si přeje. Pompeo, Pence a nový ministr obrany Esper se ještě nerozhodli.
Blochin uvedl: „V Trumpově administrativě jsou jestřábi, ultrapravicoví radikálové, jako Bolton a Pompeo, ale i další neokonzervativci, známí svým nepřátelským a agresívním vztahem nejen k Íránu, ale k celému světu. Je jasné, že jestřábi kolem Trumpa jsou pro establischment zárukou, že bude Trump dále vést zahraniční politiku Washingtonu po stejné trajektorii. Avšak Trump není člověk, jehož by bylo možno kontrolovat, organizovat jej, anebo jím manipulovat.“
S Blochinem souhlasí i Koškin a dodává: „Není známo, co nakonec Trump zvolí, protože nyní je pro něho významnější domácí program, než zahraniční prohlášení. Celá jeho činnost na Blízkém východě se nyní řídí jen tím, aby upevnil své postavení v zemi – začala předvolební kampaň.“
Blochn se domnívá, že zesilování sankcí a výhrůžky Íránu válkou mají přimět Teherán k jednání. Koškin má za málo pravděpodobnou diplomatickou kapitulaci Íránu. Podle něho se íránská otázka vyřeší, až Američané uvidí, že jejich vzorec nátlaku na situaci nefunguje.
Převzato z RT.com