V hloubce 1 700 metrů jeden ze vzorků mořské vody z ponorky po testování ukázal zvýšenou hladinu radioaktivity - 100 bq na litr, ve srovnání ostatní voda v této části severního Atlantského oceánu obsahovala 0,0001 Bq na litr.
Ostatní vzorky vody z vraku nevykazovaly zvýšenou hladinu.
Během devadesátých let a v roce 2007 ruské expedice rovněž zaznamenaly prudký nárůst jaderných emisí na místě havárie. Jak však zdůrazňuje Norský Institut pro mořský výzkum, úroveň úniku radioaktivního materiálu z Komsomolce není nebezpečný.
Ponorka se potopila 7. dubna 1989 v Norském moři poté, co ve strojové místnosti vypukl požár. Celkem 42 z 69 členů posádky zemřelo pod vodou na palubě.
Jaderná ponorka Komsomolec byla v provozu od roku 1983. Její posádka udělala rekordní ponor na tu dobu do hloubky 1027 metrů. Tato úroveň dříve nebyla překonána žádnou jinou ponorkou.
Požár na průzkumné hloubokovodní ponorce vypukl 1. července. Zahynulo 14 lidí, ostatní se podařilo zachránit.
Podrobnosti o události nejsou zveřejněny, protože tyto informace patří do kategorie státních tajemství. Je známo pouze to, že námořníci zkoumali hydrosféru.
Jak bylo uvedeno na ruském ministerstvu obrany, námořníci cenou vlastních životů zlikvidovali ohnisko požáru. Všichni mrtví potápěči budou navrženi na státní vyznamenání, rodinám bude poskytnuta potřebná pomoc.
Na setkání s prezidentem Putinem ministr Šojgu řekl, že s rodinami a přáteli obětí tragédie pracuje speciální tým.