Francouzský psychiatr Ludovic Dugas přišel na samotném sklonku 19. století (1898) s termínem „depersonalizace“. Tento termín vystupuje v tandemu ještě s jiným pojmem, kterým je tzv. „derealizace“. Na internetu se lze seznámit s příběhy lidí, kteří se cítí být depersonalizováni, derealizováni či s příběhy lidí, kteří čelí oběma těmto stavům najednou. Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) zařazuje oba fenomény pod panickou poruchu, která však není považována za hlavní diagnózu. Tento článek si jako základ vzal jeden z mála celovečerních hraných filmů inspirovaných depersonalizací, jehož název je „Zmatená duše“ (Numb, USA/2007). V roli odosobněného hrdiny zde výkon podává Matthew Perry, kterého známe také ze seriálu Přátelé. Dále jsme se zeptali odborníků, co si o tomto fenoménů myslí.
Skutečnost, že spouštěčem tohoto fenoménu se může stát stres, potvrdil i psycholog a kandidát psychologických věd Sergej Jenikolopov, vedoucí oddělení klinické psychologie v moskevském Vědeckém centru pro duševní zdraví. „Zásadní otázkou je, zdali dotyčný cítí, že se jedná o krátkodobý stres či nikoliv, a, zdali se jedná o těžko zvládnutelnou osobní situaci. To je základní problém stresu: individuálně se lišíme,“ uvedl psycholog. Uvedl i zajímavý příklad z literatury. „Kdysi jsem si myslel, že povídka o Princezně na hrášku je jednou z nejhloupějších povídek Andersena. Pak, když jsem vystudoval psychologii, jsem se dozvěděl, že se jedná o nejpsychologičtější příběh, který by měl každý psycholog nastudovat. Lidé se liší: jeden člověk vnímá stejný jev jako stres, druhý vůbec nereaguje. Nám jako pozorovatelům se může jevit, že určitý děj je skutečně stres, ale dotyčné osobě je to úplně jedno. Proto je to vždy velmi individuální,“ řekl Jenikolopov.
Pokud se pokusíme definovat standardní lékařský postup při léčbě této poruchy, v úvahu přichází kombinovaná metoda pomocí antidepresiv a psychoterapiе. Nicméně, podle docenta Jenikolopova, se odbornost lékaře pozná podle schopnosti předepsat individuálně vyhovující léčbu. „Lékaři se snaží dělat všechno podle předpisů a doporučení, dělají to kvůli pojišťovnám. U antidepresiv se připouští individuální rozdíly v působení. Proto souběžně existuje personalizovaná medicína, kde se zohledňuji individuální rysy pacienta. Vyžaduje to seriózní přístup. Samozřejmě, nejlepší je léčba podle protokolu, protože pak je jednodušší si stanovit, zda léčba byla správná či nikoliv. Je to o správné volbě léků,“ doplnil pan docent.
Z diskusních fór na internetu vyplývá, že lidé popisují ataku DP (tu depersonalizaci, co máme na mysli viz výše) jako něco, co často udeří nečekaně a bez varování. Na sociálních sítích tak existuje i řada uzavřených skupin, v nichž si lidé mohou sdělovat své zkušenosti a vzájemně si radit, jak se jim povedlo se s tímto stavem vypořádat. Největší výzvou pro člověka je vždycky on sám, proto by měl usilovat o sebepoznání v těch nejširších souvislostech.
Zdá se, že s prožíváním vlastního Já souvisí také autobiografická paměť. Sebeuvědomování je proces, který je ovlivněn neustálou interakcí s vnějším světem. Nabízí se proto základní otázka: Je lidské „Já“ vlastním subjektem, společenským objektem nebo obojím zároveň? Už jen tato báze zavdává možnost k různému stupni odcizení. Někteří odborníci, viz výše, si nemyslí, že by fenomény DP či DR musely být nemocí. Spíše vyplývají ze životního stylu a momentálního vytížení. Tyto pocity patří k člověku a evoluci. To moc dobře vědí na Východě, kde jsou stavy DP a DR součástí tamních meditací.
Pokud prožíváte DP či DR, vězte, že tyto pocity bývají buď příjemné či nepříjemné. Pokud jsou vám nepříjemné, můžete se inspirovat happy endem filmu Zmatená duše. Pokuste se zaměřit svou pozornost na ostatní lidi kolem vás, i kdybyste se do toho museli zpočátku nutit (viz film).
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce