Nejvyšší představitel státu o SPD promluvil ve videozdravici delegátům sobotní konference SPD. V materiálu poznamenal, že radikalismus znamená cestu ke kořenům. Stejně tak si myslí, že radikální strany obecně představují část politického spektra.
Pokud jde o prezidentovy výtky, hnutí vytkl jejich odpor k zahraničním misím české armády. A pohled na tyto mise je právě věc, ve které se Zeman od SPD liší. Dle prezidentových slov se totiž „proti islámskému terorismu nemá bojovat jen slovy, ale i činy“. To je důvod, proč Zeman podporuje misi v Afghánistánu.
„Přemýšlejte o tom, zda se vaše slova a vaše činy nerozcházejí,“ vyzval Zeman k zamyšlení ve videozdravici delegáty dané konference.
Na celostátní konferenci SPD, která se konala v Praze, promluvil i předseda hnutí Tomio Okamura. Celou akci zahájila česká hymna, což mělo evokovat fakt, že SPD slouží Česku, nikoli EU, a proto v konferenčním sálu nebudou znít úryvky vážné hudby jako v Evropském parlamentu.
Sám Okamura hned zpočátku prohlásil, že květnové volby do Evropského parlamentu ukázaly, že má jeho hnutí v české politice pevné místo a pevné voličské jádro. Svědčí o tom i skutečnost, že SPD v evropských volbách vybojovalo dva mandáty.
„Jsme lidové hnutí, nejsme elitářský klub,“ pronesl šéf SPD, který se postavil proti politické korektnosti a „diktátu menšin“.
Okamura, který liberalismus označil za cestu do otroctví, vyzýval také k přeměně EU na společenství národních států. Uvedl, že pokud se tak nestane, pak by měla ČR z unie odejít. Politik promluvil také o vlastenectví, přičemž zdůraznil, že „být vlastencem vyžaduje především odvahu“.
Mimo jiné na konferenci zopakoval programové cíle SPD, jako je podpora tradiční rodiny, růst nižších důchodů nebo boj s lichvou. Okamura hovořil i o ukončení dotací „solárním baronům“ či o ukončení státní podpory lidem odmítajícím pracovat. Mimo jiné se přihlásil například k historikovi Františkovi Palackému a prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguu Masarykovi. Ve svém projevu se pak negativně stavěl ke globalizaci a evropské integraci.
Český politik dále zdůraznil, že cílem jeho hnutí je i ochrana ekonomických zájmů státu. Rovněž se domnívá, že stát musí zaručit například potravinovou a energetickou bezpečnost. Nicméně tržní ekonomiku ovládanou nadnárodními společnostmi odmítá, jelikož dle něj je „globální tržní ekonomika moderní formou imperialismu a kolonialismu“.