V průběhu středeční schůzky s čínským ministrem zahraničí Wangem Inem, který byl na návštěvě Slovenska, Čaputová zmínila otázku porušování lidských práv v Číně.
„Informovala jsem ministra zahraničí, že ochranu lidských práv vnímám jako nezbytný základ naší svobody. I proto jsem vyjádřila, v souladu se společným postojem Evropské unie, znepokojení a obavy ze zhoršující se situace v oblasti ochrany lidských práv v Číně a ze zadržování právníků a lidsko-právních aktivistů, jakož i z postavení etnických a náboženských menšin,“ uvedla slovenská prezidentka.
Švec se domnívá, že Čaputová tímto výrokem mohla poškodit ekonomické a obchodní zájmy Slovenska. Podle něj úkolem hlavy státy je mimo jiné otevírat dveře slovenským podnikatelům na zahraniční trh včetně toho čínského.
„Musím konstatovat, že místo otevírání dveří slovenským podnikatelům na obrovský čínský trh, se je Čaputová pokusila rovnou zabouchnout,“ píše Švec na stránkách portálu Hlavný dennik.
Podle něj všechny světové velmoci usilují o korektní a vyvážené vztahy s Čínou. Vzhledem ke své velikosti k tomu Slovensko musí vyvinout dvojnásobné úsilí.
„Musíme vést vyváženou zahraniční politiku na všechny světové strany, včetně Číny,“ domnívá se Švec.
„Když už chce Zuzana Čaputová být holubicí tolerance a humanismu, měla by začít s vyváženou kritikou v oblasti nerespektování lidských práv i směrem na Západ,“ míní bývalý kandidát na prezidenta.
V tomto ohledu Švec zmiňuje mučení vězňů na základně na základně Guantánamo nebo vojenské intervence Spojených států bez mandátu OSN.
„Americký establishment totiž bombarduje svrchované státy podle toho, ‚jak se vyspí‘, a to bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. A mohl bych pokračovat,“ tvrdí Švec.
Podle něj tak prohlášení Čaputové svědčí o tom, že nejedná v zájmu Slovenska.
„Nyní mám však nepříjemný pocit, že Zuzana Čaputová zastupuje v slovenském Prezidentském paláci zájmy někoho jiného, nikoli zájmy Slováků a našeho státu,“ domnívá se Švec a upozorňuje, že její mluvčí jasně řekl, že je její postoj v souladu s politikou Evropské unie.
Již dříve na prohlášení Čaputové reagovala i slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná (SNS). Ta vyjádřila obavy, že by kritika lidských práv v Číně mohla ohrozit export zemědělských produktů na čínský trh.
„Vyvinuli jsme mimořádné úsilí, aby Slovenská republika mohla vyvážet mléčné výrobky do Číny. Byla bych nerada, kdyby kterýkoliv ústavní činitel svými výroky ohrozil tuto slibně se rozvíjející spolupráci, naši obchodní výměnu s Čínou a ohrožoval tak pracovní místa na Slovensku. Úkolem představitelů státu je otevírat slovenským podnikatelům dveře do zahraničí, ne je zavírat,“ uvedla Matečná.
Šéf čínské diplomacie Wang I v Bratislavě rovněž jednal se slovenským ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem (Směr), který zmínil zájem o navýšení exportu slovenských výrobků do Číny. Lajčák ocenil podepsání protokolu o vývozu slovenského mléka a mléčných výrobků do Číny.
„Čína představuje jednoho z klíčových aktérů na poli mezinárodní politiky. Máme zájem s vámi udržovat dialog, a to v souladu s politikou EU na základě principu jedné Číny,“ řekl Lajčák.