Podle názoru Thomase Jägera, profesora mezinárodní politiky na Kolínské univerzitě, dnes nelze na tyto otázky odpovědět s jistotou. Zároveň ve svém článku vydaném německým časopisem Focus Online uvádí, že výsledek současného vývoje událostí bude do značné míry záviset na blahobytu a bezpečnosti Německa.
Právě proto se dnes vedou takové ostré diskuze o tom, jakým způsobem mohou jednotlivé státy hájit své zájmy v podmínkách budoucího světového řádu, vysvětluje odborník.
Z pohledu Thomase Jägera nyní ve světě dominují tři základní principy světa: Amerika především, Čína především a Rusko především. První z nich se snaží vytvořit Donald Trump všemi prostředky a snaží se zajistit americkou vojenskou a ekonomickou převahu nad vlivnými konkurenty na světové scéně. Čím silnější jsou Spojené státy, tím méně by měly věnovat pozornost ostatním - to je Trumpovo krédo, je přesvědčen autor článku.
Podobné stanovisko zastává podle jeho názoru i čínský prezident Si Ťin-pching. Jeho cílem je snížit zaostávání země za USA ve vojenské oblasti a předhonit je v ekonomickém a technologickém směru. Čína také nechce brát v úvahu zájmy jiných zemí, především USA, a chce raději, aby ostatní státy braly v úvahu její vlastní zájmy.
Naprosto stejně vypadá situae i pro ruského prezidenta Vladimira Putina, domnívá se pofesor Kolínské univerzity. Ruský prezident nemá takovou ekonomickou sílu jako Čína a USA, a proto se spoléhá v první řadě na ruskou armádu, vysvětluje Jäger. V tomto případě princip Rusko především znamená, že zájmy Ruska nesmí být utlačovány v současných mezinárodních krizích. V sousedství Ruska by se neměl šířit vliv jiných států. Kromě toho ostatní země nesmí být lhostejné vůči ruským zájmům. Moskva musí mít možnost účastnit se jednání všeho druhu a být vyslyšena, vypočítává německý politolog.
Princip Evropa především dosud nebyl schválen, s politováním konstatuje Thomas Jäger. Evropané stále ještě přemýšlejí, jak nejlépe reagovat na vytváření nového světového řádu. Autor článku zdůrazňuje, že německá vláda nepospíchá s tím, aby převzala stále stoupající odpovědnost Německa jako přední evropské velmoci. Německá politika potřebuje strategický směr orientovaný na bezpečnost a stabilitu nového mezinárodního řádu.
Pokud Evropa nechce být stisknuta a rozdrcena mezi Východem a Západem, musí se postarat, aby její zájmy byly vyslyšeny a respektovány. Žádný jiný stát a žádná mezinárodní organizace to však za Evropany neudělá, zdůrazňuje německý profesor.
Evropská unie je však rozpolcena a vlastní síly jí nestačí. Aby nějak změnila situaci, nesmí plout po proudu moderních diskuzí, ale stanovit hlavní otázky v mezinárodní politice určující vytváření nového světového řádu, vyzývá profesor Kolínské univerzity ze stránek Focus Online.