• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Britský ministr zahraničí uvedl, že propustí íránský tanker. Má však jednu podmínku

    13-7-2019 Sputnik CZ 106 551 slov zprávy
     

    Rozhovor mezi oběma ministry se týkal osudu íránského tankeru Grace 1, který byl dne 4. července zadržen gibraltarskými úřady za pomoci britského námořnictva. Hunt, který se uchází o post britského premiéra, Zarífa ujistil, že problém nevidí ve zdroji ropy, ale v možné destinaci tankeru.


    Zadržení tankeru britské a gibraltarské úřady vysvětlily totiž tím, že převážel ropu určenou pro syrskou rafinérii, čímž Írán porušuje sankce EU proti Sýrii.


    „Velká Británie zajistí propuštění tankeru, pokud nám bude zaručeno, že po skončení řízení před gibraltarským soudem nezamíří do Sýrie,“ napsal Hunt na Twitteru. Zaríf podle jeho slov reagoval tak, že chce věc vyřešit, nikoliv vyhrocovat situaci.





    V pátek gibraltarská policie propustila posádku zadrženého tankeru, aniž by ji z něčeho obvinila. Nadále však vyšetřuje porušení sankcí EU proti Sýrii.



    Pokus o zadržení britského tankeru


    Velká Británie ve čtvrtek oznámila, že se tři lodě Íránských revolučních gard pokusily zadržet britský tanker, který se plavil přes Hormuzský průliv. Podle Británie fregata Britského královského námořnictva HMS Montrose byla nucena ústně varovat íránské lodě, které se poté otočily.


    Teherán obvinění odmítá a tvrdí, že britské tvrzení není ničím podloženo. Nicméně, minulý pátek jeden z velitelů Íránských revolučních gard pohrozil, že pokud tanker, který zadržely gibraltarské úřady spolu s britským námořnictvem, nebude okamžitě propuštěn, obsadí íránské úřady britský tanker.



    Spor o tanker


    V pátek íránské ministerstvo zahraničí požadovalo okamžité propuštění zadrženého tankeru. Teherán popírá, že by tanker směřoval do Sýrie a označil počínání gibraltarských a britských úřadů za pirátství. Zaríf rovněž upozornil, že zadržení tankeru nedává smysl, neboť Írán není členem EU a ani na něj není uvaleno evropské ropné embargo.


    „Naposledy, co jsem zjišťoval, EU vystupovala proti extrateritoriálním (sankcím, pozn. red.),“ napsal Zaríf na Twitteru.





    Nad incidentem se pozastavili i někteří experti. Portál TankerTrackers.com, který se zabývá monitorováním námořní přepravy ropy, upozornil, že dodávky ropy do Sýrie kolem celé Afriky a přes Gibraltar nedávají smysl.


    „Írán používá pro dodávky surové ropy pouze Suezský kanál. Sýrie je totiž po čtyřech měsících nulových dodávek (od ledna po duben) potřebuje okamžitě. Pomalá plavba kolem Afriky po dobu 2,5 měsíce je tedy nelogická,“ upozorňuje portál.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj