• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čtení na víkend: Střízlivý pohled českého profesora z Ameriky

    13-7-2019 První Zprávy 91 668 slov zprávy
     

    14. července 2019 - 06:20

    Moderátor se snažil dostat z profesora nějaká zásadní prohlášení ve prospěch protibabišovské opozice. Jenže, profesor Kraus hovořil normálně, upozorňuje ve své rozhlasové připomínce František Roček.  



    Demise vlády? Je to sen



    Moderátor se např. ptal na názor na aktuální pokus o sesazení vlády, který byl už druhý za poslední rok. V obou případech opozice vyvolala hlasování.



    Kraus odpověděl: „…projev nedůvěry vládě je samozřejmě ústavní parlamentní mechanismus, který v různých systémech parlamentních využívá opozice méně nebo více často.“



    Na otázku, že jednání parlamentu trvalo 17 hodin, zda si myslí, že to opozici pomůže, Kraus odpověděl: „…já jsem se díval na televizi na přímé vysílání asi 3 hodiny, a na tomhle základě bych si to asi ani nemyslel.“



    Letná jako fata morgana



    Moderátorovi nepomohla ani otázka týkající se hemžení na Letné: „V neděli se na Letné na demonstraci proti Andreji Babišovi sešlo přes čtvrt milionu lidí. Andrej Babiš reagoval tím, že moc nechápe, proč lidé demonstrují, a s organizátory se nechce sejít, nechce s nimi jednat. Je to podle vás správná strategie?“



    Profesor Kraus opět moderátora zklamal: „No čas ukáže, jestli to je správná strategie, anebo ne. Právo demonstrovat, shromažďovat se je zakotveno v ústavě, takže je to naprosto běžná věc. Já jsem teď poslední 2 roky strávil ve Washingtonu asi 5 minut od místa, kde se konají obrovské demonstrace, také koncerty a tak dále, a ve Washingtonu, nebo v USA, je to poměrně běžná a standardní věc. Ovšem nestává se, že by se tam objevil, řekněme, prezident nebo někdo z politiků, proti kterým se lidé nebo občanská společnost organizují, takže mě nepřekvapuje, že premiér Babiš se neukázal...“



    Moderátor se zoufale snažil profesora, aby přece jenom řekl něco na podporu Letné: „Že do toho skáču, já nepředpokládal a nemyslím, že přijde před čtvrt milionu lidí, ale na druhé straně, aby se potkal s organizátory protestů, to by přece problém nebyl?“



    Kraus moderátora opět zklamal svou normálností: „Problém by to nebyl, ale není to tak běžné ve světě, teda americkém, například.“



    Kraus o demonstraci na Letné také řekl: „…já jsem koukal na televizi, protože jsem zrovna přiletěl, ale pokud jsem to pochopil, tak některé požadavky byly demise, a jiné se týkaly nové ministryně spravedlnosti, případně na prezidenta Zemana a tak dále. Takže, pokud bychom chtěli požadavky jaksi vnímat tímto způsobem, já si nedovedu představit, že na základě protestní demonstrace by někdo vyměňoval vládu, která je řádně zvolená v rámci demokratických principů. Ale dlužno říct, že pokud budou takové protestní demonstrace pokračovat, na které přijde tolik lidí, možná, že si protestující vynutí dialog.“





    V Americe to je podobné



    Profesorův pohled na aktuální českou politiku byl provázen připomenutím americké politiky. Kraus uvedl: „… je tu celá řada pozitivních známek, takzvaná liberální demokracie, z čeho už se dneska stalo vlastně takové pejorativní slovo, vždycky se potýká s problémy. A my teď třeba v USA máme také závažné problémy, které vůbec přišly jako dost překvapující. Je to přece jenom nejstarší fungující demokracie a vidíme, že například administrativa v Bílém domě tlačí až na hranici ústavnosti, a někdy jde za hranici v některých ohledech, takže ona vlastně demokracie je permanentní výzva a hlídací pes, jako média nebo justice, soudní systém a jsou to velmi důležité složky té permanentní výzvy.“



    Na otázku jestli vidí profesor nějaké paralely mezi politickou situací před listopadem 1989 a dneškem, opět profesor moderátora zklamal.



    Kraus: Přece jenom je to nebe a dudy, abych to tak řekl. Když máme tady volební právo, můžeme se účastnit voleb. Pravda je, že někdy polovička lidí je nešťastná z těch výsledků, ale přece jenom máme určité záruky, že lidé se mohou shromáždit v tak velkém počtu, aniž by se museli obávat, že přijde policie a začne je mlátit nebo zatýkat.“



    Na otázku, zda vidí nějakou šanci, aby se česká společnost více spojila, profesor Kraus odpověděl: „No, já myslím, že první, co se musíme naučit, teď mluvím o USA, a možná i o Česku, je poslouchat druhou stranu. Co je (na druhé straně) bolí. Proč vidí ten svět jinak.“


    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑