• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pleš vládne Česku. Dle průzkumu jsou Češi tím nejplešatějším národem na světě

    13-7-2019 Sputnik CZ 469 524 slov zprávy
     

    Uvádí se, že daný průzkum zkoumal, jak jsou na tom s plešatostí obyvatelé celkem 21 zemí z celého světa. Úkolem pozorovatelů, kteří byli společností do daných zemí vysláni, bylo spočítat obyvatele bez vlasů.



    Nakonec tak vyšlo najevo, že nejplešatější muže najdete v Česku (42,79 %). Těsně za Českou republikou však skončilo Španělsko (42,60 %) a na třetí příčce se usadili Němci (41,24 %). Naopak nejlépe z celého průzkumu vyšli Číňané (19,04 %), Korejci (22,37 %) a obyvatelé Tchaj-wanu (22,59 %).

    Koho pleš trápí nejvíce?


    Studie také odhalila, že problémy s padáním vlasů dost trápí muže kolem třicítky: „Pleší trpí přibližně třetina mužů okolo třiceti let.“



    ​O nic lépe na tom nejsou ani padesátníci, kteří jsou dle výsledků holohlaví zhruba v polovině případů. „Mužům nad sedmdesát let chybí vlasy v osmdesáti procentech případů,“ píše se na portálu s tím, že je to mnohem více než kdekoliv jinde na světě.


    Lékaři jsou bezradní: Neví přesně, co pleš způsobuje



    Plešatost potrápila i lékaře. Ti totiž v této oblasti docela tápou, jelikož zatím netuší, co je přesnou příčinou holohlavosti. Podle všeho by však za tímto problémem mohla stát genetika.

    „U jedné z chorob, která padání vlasů způsobuje, byly skutečně popsány určité etnické rozdíly. Jde o onemocnění alopecia areata, při kterém více padají vlasy Afroameričanům a méně Asiatům ve srovnání s bělochy,“ prozradila v této souvislosti profesorka Jana Hercogová, která je zakladatelkou a přednostkou pražské Kliniky preventivní dermatologie.


    Hercogová se navíc domnívá, že vliv genetiky a působení pohlavních hormonů ovlivňuje i vznik další nejčastější příčiny padání vlasů. A tou není nic jiného než choroba, která se označuje jako androgenní alopecie.



    „Problém ale mohou prohloubit i mikrobi, kteří osidlují místa okolo vlasu,“ uvádí lékařka.



    Na padání vlasů může mít, mimo jiné, dále vliv i stres či nesprávné stravování. Tuto skutečnost již dříve potvrdila studie z roku 2013, na jejímž základě vědci z Jižní Koreje za jednu z hlavních příčin ztráty vlasů označili kouření a pití alkoholu.

    Češi nefandí transplantaci vlasů


    V článku na daném portálu se také píše, že na výsledek průzkumu může mít vliv i fakt, že Češi příliš neholdují transplantaci vlasů.


    „Vysvětlením ale může být i to, že v Česku jednoduše nefrčí transplantace vlasů tolik jako na Západě,“ řekl majitel pražské Kliniky estetické medicíny Asklepion Roman Šmucler.


    Když tedy čeští muži zpozorují první náznaky plešatosti, raději si celou hlavu oholí.



    Počet vlasů ovlivňuje i jejich barva


    Zajímavou skutečností je ale i to, že na počet vlasů na hlavě má vliv, jaká je přirozená barva vlasů. Lékaři však obecně uvádí, že má člověk v průměru na hlavě asi sto tisíc vlasů.



    Když se například zaměříme na „majitele“ zrzavé kštice, lze o nich říci, že mají až o 20 tisíc vlasů řidší porost. O dost lépe jsou na tom třeba blonďáci, kteří se mohou pyšnit hustší hřívou, a to až o čtyřicet tisíc vlasů.

    Spojitost mezi vlasy a varlaty


    Vědci nedávno dospěli k závěru, že mezi kvalitou vlasů a velikostí varlat existuje určitá spojitost. Jinak řečeno, odborníkům se podařilo odhalit, proč mají vousatí a vlasatí samci malá varlata.


    Podle informací vědci realizovali výzkum na stovce druhů primátů. Z jeho výsledků vyplývá, že samci mají tendenci mít buď hustou a dlouhou hřívu, anebo velká varlata, nikoli obojí. Tedy, čím hustší a delší hřívou se muži pyšní, tím menší mají varlata.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑