• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruské zbraně se budou v české armádě používat až do roku 2035

    14-7-2019 Sputnik CZ 90 600 slov zprávy
     

    Uvádí se, že používání sovětské, respektive ruské výzbroje, v Armádě ČR by mohlo být ukončeno až v roce 2035. A týká se to především vrtulníků.


    „Transportní vrtulníky Mi-171Š, celkem má armáda 15 kusů, ve výzbroji zůstanou a armáda s nimi počítá až k horizontu roku 2035,“ prozradil Petr Sýkora z Ministerstva obrany ČR.


    Dané zařízení Česko získalo v rámci deblokace ruského dluhu. Armádě se poté podařilo tuto techniku s pomocí Spojených států zmodernizovat, aby byly slučitelné s alianční technikou.



    ​Mnohem dříve by měl být ukončen však provoz deseti bitevních vrtulníků Mi-24/35. Tyto stroje, do jejichž generálních oprav resort obrany v posledních letech investoval 800 milionů Kč, by totiž měly být vyřazeny již za pět let. V rámci jejich náhrady se pak dané ministerstvo rozhodlo pro americké stroje, které v současné době vybírá.


    „Základní podstatou je potřeba vymanit se ze závislosti na Ruské federaci v oblasti vojenské techniky,“ prohlásila mluvčí české armády Magdalena Dvořáková.


    Přezbrojení vyvolává kritiku: „Není důvod utrácet za nové stroje.“


    Donedávna nikdo přezbrojení na západní techniku nekomentoval. Situace se ale změnila poté, co se objevily informace o přímém nákupu amerických vrtulníků. Tento krok totiž u mnohých jedinců vzbudil kritiku.



    ​Negativně se k tomuto nákupu staví například předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten se nechal slyšet, že se mu nelíbí, že by Česko mělo nakupovat předražené stroje z Ameriky, když má k dispozici kvalitní ruské vrtulníky. Zdůraznil přitom, že ruské stroje využívá i armáda USA v Afghánistánu a Iráku nebo Maďarsko. Tato země techniku modernizovala a počítá s jejím dalším provozováním.


    „Jak Mi-171, tak i Mi-24/35 mohou sloužit dlouhá léta a není důvod utrácet za nové. Pokud chceme větší kompatibilitu s NATO, té mohou naši vojáci dosáhnout zástavbou jiného zařízení, optiky a vysílaček,“ vysvětlil svůj pohled na věc šéf komunistů.


    Tento krok je nutný kvůli strategickým zájmům ČR


    Na přezbrojování české armády existují různorodé názory. Generální štáb například tento krok vysvětluje strategickými i vojenskými zájmy České republiky. Dalším, kdo je přezbrojení vnímá pozitivně, je náměstek ministra obrany Jakuba Landovského. Podle něj je modernizace nutná z politických i praktických důvodů. Dalším důvodem je ale také NATO, které k tomu zemi nabádá.





    ​„Odklon od ruské techniky je dán hlavně agresivním postojem Ruska vůči Alianci, které jsme členem, a také snahou o nejlepší působení se spojenci na cvičeních a misích a unifikaci logistiky a munice,“ uvedl Landovský.


    Mluvčí armády Dvořáková dodává, že „základní podstatou je potřeba vymanit se ze závislosti na Ruské federaci v oblasti vojenské techniky a zahájení ‚westernizace‘ vrtulníkového letectva“.


    Za jeden z problémů a důvodů modernizace jsou považovány i dlouhé dodávky náhradních dílů. Průměrná dodací doba z Ruské federace se totiž pohybuje okolo jednoho roku.


    Zastaralé technické vybavení


    Vojáci navíc tvrdí, že mají helikoptéry i zastaralé vybavení.



    „Systém výzbroje vrtulníků nemá schopnost samostatného vyhledávání cílů. Chybí integrace obrazu z infračervených a televizních senzorů do systému výzbroje,“ vysvětluje mluvčí armády.


    Ta také doplnila, že například munice pro tento typ vrtulníků se již nevyrábí. A ani ochrana strojů není dostatečná, chybí totiž ochrana proti laseru a radarem naváděným raketám.


    K věci se vyjádřil i letecký expert Tomáš Soušek. Podle jeho názoru jsou totiž ruské helikoptéry robustní, jednoduché na opravu a vydrží horší podmínky. Když se ale jedná o Mi-24/35, modernizace by neměla smysl.


    „Když to zvládli u Mi-171, tak by to bylo jistě možné i u těchto vrtulníků, ale vzhledem k tomu, že se do vybavení vrtulníků nikdy neinvestovalo, tak náklady na modernizaci by byly neúměrné tomu, jak dlouho by poté mohly vrtulníky létat,“ dodal k věci Soušek.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑