• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci v hlubinách zachytili záhadného šedého žraloka. Jeho druh zažil ještě dinosaury

    15-7-2019 AC24 91 626 slov zprávy
     

    Získat nahrávku žraloka šedého (Hexanchus griseus) je pro vědce důvodem k oslavě, žije totiž v hloubce více než 2 500 metrů a do mělčích vod se vydává obvykle jen během noci, aby se nakrmil. V minulosti se několik exemplářů podařilo vynést z  hlubin na povrch, kde je vědci označili a opět vypustili do moře. Život v hlubinách je totiž stále záhadou a každá možnost na jeho přezkoumání je vítaná.

    Vynášení žraloků do mělkých vod nebo na povrch však není zrovna nejlepší a nejúčinnější metodou. Prudká změna totiž může způsobit dezorientaci a následně získané informace nemusí reprezentovat běžné chování zvířete. Vědci se proto rozhodli, že se sami za žralokem vydají a označí ho přímo v jeho přirozeném prostředí. Na tento úkol se zavázala skupinka mořských biologů z floridské univerzity spolu s výzkumníky z OceanX.

    Čím je žralok šedý tak výjimečný? Žraloci žijící blíže k hladině oceánů jsou vyvinutější, například mají jen mají pět žaber, zatímco žraloci šedí jich mají šest.

    Jde o pozůstatek z jurských dob, tedy z dob, kdy se vyvinuly první předchůdci dnešních žraloků. Vzhledem k tomu, že žralok šedý se od svých předchůdců liší jen minimálně, dalo by se říci, že jde o žijícího dinosaura.

    Zobrazit příspěvek na Instagramu

    #wedidthat. Last night, #oceanx and partners @ceibahamas and @fsumarinelab became the first group to tag a shark from a submersible. It was our last chance on our last night after one dive where the tag bounced off, one night where no sharks showed up, and one night where a large grouper tagged itself instead (?). Dr. Dean Grubbs, the lead scientist on this mission, is the first scientist to ever tag a bluntnose sixgill with a satellite tag, but up until last night had only been able to do so by bringing them up to the surface. Because bluntnose sixgills are a deep-sea species, it's hard on them physiologically to be tagged in this way. Now that we've proven this method can work for deep sea species like the sixgill, we can unlock the world of leviathan deep-sea dwellers and gain important insights into their  movement and behavior. The successful shot was fired by geneticist Gavin Naylor, with expert piloting from sub team mission leader Lee Frey and filming by Janssen Powers. The tag will pop to the surface and transmit all that precious data in about three months. Needless to say the mood on #alucia is ecstatic right now. Thanks for wishing us all those sharks last night! Achieved through our partnership @bloombergdotorg and their Vibrant Oceans Initiative. .
.
.
#sharks #marinebiology #sharklovers #sharklove #sharkweek #bluntnosesixgill #sixgill #sixgillshark #deepseacreatures #oceanexploration #ship #vessel #lifeatsea #marinebiologistlife #science #research #bahamas #submarine

    Příspěvek sdílený OceanX (@oceanx),

    Žraloci šedé dorůstají délky až 8 metrů, mají široká těla a zářivě nazelenalé oči. Nejčastěji se vyskytují v mírných nebo tropických pásmech a dožít se mohou až 80 let. Podobně jako jiné druhy žraloků, i žralok šedý se díky ostrým zubům živí lovem živé kořisti nebo požíráním mrtvol vznášejících se ke dnu.

    Ve svém příspěvku se vědci OceanX vyjádřili, že na žraloci šedé narazili hned v první noc, kdy se vydali pod hladinu. Označit žraloka však nebylo tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, zařízení se totiž na kůži samice nepřichytilo, ale odrazilo se od ní.

    Sledovací zařízení se podařilo upevnit až třetí den, a to na tělo samce. Vědci tak získali nejen zdroj cenných informací, ale i záběry žraloků, jaké se jen tak nevidí. Kromě toho se podařilo ověřit, že živočichové je možné označit i v jejich přirozeném prostředí.

    Zdroj: sciencealert.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑