Například litevský ministr obrany Raimundas Karoblis v interview pro DN prohlásil, že umístění zesílených batalionů v rámci programu Rozšířená přítomnost NATO (EFP) podstatně sníží pravděpodobnost vzniku ozbrojeného konfliktu s Ruskem.
„Spojené státy jsou nejsilnějším spojencem a jejich odstrašující vliv nelze přirovnat k úloze jiných spojenců. Jsem si jist, že Rusko se neodváží otestovat NATO na pevnost, pokud jsou americké vojenské jednotky trvale ve třech pobaltských státech,“ uvádí Defense News slova litevského ministra.
Současně navrhl, aby každý americký prapor nasazený jako součást programu zahrnoval jednotky vzdušné obrany krátkého dosahu nebo armádní rotu.
Předtím v Radě bezpečnosti RF hovořili o rozšiřování sil NATO u hranic RF. Podle slov zástupce tajemníka Rady bezpečnosti Michaila Popova se během dvou let početnost kontingentu rychlého nasazení rozrostla z 25 na 40 tisíc lidí a v Pobaltí se nacházejí zesílené praporové taktické skupiny.
Kromě toho je realizována americká iniciativa Tři po 30, což znamená připravenost k použití 30 mechanizovaných batalionů, 30 leteteckých perutí a 30 bojových lodí aliančních zemí během 30 dnů.
Západní politici, především z Pobaltí a Polska, stále hovoří o „ruské hrozbě“. Přitom v Moskvě nejednou zdůraznili, že Rusko nikdy nebude nikoho napadat.
Podle slov ministra zahraničních věcí RF Sergeje Lavrova v NATO velmi dobře vědí, že Moskva nemá podobné plány, ale prostě využívají záminky k tomu, aby umístili blízko ruských hranic více techniky i vojáků.