Podle Klause je nepochybné, že dnešní politický, hospodářský a sociální systém Ruské federace je postaven na „velmi odlišných základech“ ve srovnání s Českou republikou či Spojených státech. Je podle něj méně demokratickým a více autoritářským s viditelným intervencionismem státu do ekonomiky.
„Neviditelná ruka trhu je tam (pozn. v Rusku) potlačena více než u nás. Lidská svoboda je omezena daleko více než v naší části světa, ale přesto platí, že je komunismus v Rusku už dávno minulostí,“ sdělil.
Podle Klause staršího se v dnešní České republice a Spojených státech úroveň zásahů státu do života společnosti a kontroly výrazně liší od toho, jak je to v Rusku. Avšak rozsáhlý státní intervencionismus je v nich také pozorován.
„Ruský systém je systémem kontrolovaným v daleko větší míře než v našich zemích, ale rozdílnost mezi Ruskem a námi (a vámi) je v míře a rozsahu státního intervencionismu, nikoli v jeho samotné podstatě,“ dodal.
Navzdory všem problémům, kterým podle Klause staršího čelí Rusové, současná ruská společnost je „daleko více svobodná než kdykoli ve své historii“ a vývoj v zemi od 90. let považuje za relativní úspěch.
„Nedémonizuji Rusko nebo jeho současného prezidenta. Respektuji (a myslím, že bychom to měli dělat všichni), že Rusko má své vlastní autentické národní zájmy, které jsou bezpochyby rozdílné od zájmů naší a vaší země,“ uvedl Klaus pro americké auditorium.
„Z hlediska České republiky se dnešní role Ruska při ovlivňování našeho osudu blíží nule. Neměli bychom bojovat staré bitvy, “ dodává.
Bývalý český prezident si myslí, že v dnešním Česku či dalších západních zemích probíhá souboj mezi zástupci svobody, nezávislosti a svobodných trhu s „neliberálními manipulačními ideologiemi“, za které označuje environmentalismus, multikulturalismus, humanrightismus, feminismus, transnacionalismus apod.
„Žádný z těchto ismů v Rusku ani na Východě nevznikl. K naší velké lítosti si je dnes dovážíme ze Západu,“ uzavřel Klaus.