Zapříčinily to výroky z čínského rezortu zahraničí, které se týkaly vedení pražského magistrátu. Podle Pekingu vedení Prahy podkopává česko-čínskou spolupráci, a proto někteří jednotlivci nejsou Čínou vítáni.
„Vzhledem k aktuálnímu vývoji se chci v nejbližším možném termínu setkat s čínským velvyslancem v ČR,” napsal na Twitteru Petříček.
Vzhledem k aktuálnímu vývoji se chci v nejbližším možném termínu setkat s čínským velvyslancem v ČR. Považuji za nešťastné, že by politika měla zasahovat do kultury. Česká vláda nemá možnost ovlivňovat kroky demokraticky volené samosprávy. Veřím, že tomu rozumí i čínská strana.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) July 18, 2019
Poslední vzkaz z Číny navazuje na styl zrušení z její strany turné orchestru pražských filharmoniků v letošním červnu po této asijské zemi, které bylo naplánováno na podzim tohoto roku.
Tehdy čínská strana vznesla podmínky pro povolení turné. Požadovala kritiku postojů vedení Prahy, což bylo odmítnuto pražskými renomovanými hudebníky.
Petříček zdůraznil, že zasahování politiky do kultury považuje za nešťastné.
Dříve české ministerstvo zahraničí médiím sdělilo, že pokračuje s Čínou v dialogu v mnoha oblastech společných zájmů, ale přitom se nevyhýbá ani citlivým tématům včetně problematiky ochrany lidských práv.
„Jsme připraveni a přejeme si nadále naplňovat strategické partnerství, které obě země podepsaly v roce 2016. Podporujeme také kontakty obou zemí na regionální úrovni, tyto vztahy však ministerstvo zahraničí nemůže ze své pozice nijak ovlivňovat,“ prohlásila hlava českého MZV.
Včera Peking vzkázal, že primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a vedení města narušují česko-čínské vztahy. Hřib se proti tomu ohradil.
Za protičínský krok MZV ČLR považuje zamýšlenou změnu sesterské smlouvy z roku 2016, z níž chce Praha vypustit bod o uznání jednotné Číny.
Rovněž nezůstaly bez povšimnutí akce pražských politiků, které se týkaly Tibetu nebo kontaktů s Tchaj-wanem.
V této situaci pražského primátora podpořil šéfa Pirátů Ivan Bartoš.
„Reakce čínské diplomacie na odstranění irelevantní a minulým vedením Prahy schválené klauzule o jedné Číně z partnerské smlouvy mezi dvěma městy Praha – Peking je nemístnou šikanou,“ prohlásil Bartoš.
Zdůraznil, že cílem ani rolí pražského primátora není suplovat ministerstvo zahraničí nebo vytvářet alternativní zahraniční politiku. Podle jeho slov to ale předvádí vláda a prezident.
„Takovou dvojkolejnost dnes naopak sledujeme v rozdílné prezentaci Hradu a vlády. Jsem rád, že Praha ve svých vztazích vystupuje suverénně a hrdě. Partnerství mají být rovnocenná, na to nesmíme zapomínat. A pokud je ze strany Číny vyvíjen tlak třeba právě v podobě výkřiků o narušování česko-čínských vztahů, o vyrovnané partnerství se nejedná,“ podotkl šéf Pirátů.
Pražský hrad ze své strany se asijské země v této situaci zastal.
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že pražský magistrát poškozuje vztahy s Čínou. Emotivně se o tom vyjádřil na Facebooku.
Navíc prezidentův mluvčí na sociální síti apeloval na postup jiných států.