Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu názorů podnikatelů na kvalitu podnikatelského prostředí, který uskutečnilo Sdružení podnikatelů Slovenska.
Navzdory několika protibyrokratickým balíčkům a deklaracím politiků vnímá většina oslovených podnikatelů podmínky pro podnikání hůře než v době, kdy s podnikáním začínali.
„Podnikatelské prostředí v SR se nachází v natolik špatném stavu, že jediným způsobem, který může přinést citelné zlepšení podmínek pro podnikání, je radikální snížení množství regulací spolu s radikálním snížením administrativní zátěže,“ prohlásil prezident sdružení Ján Oravec.
Více než polovina slovenských byznysmenů uvedla jako důvod, proč není nemožné dodržovat zákony, jejich časté změny, které nelze pravidelně sledovat. Kromě toho přibližně polovina respondentů považuje za důvod nedodržování zákonů jejich nejednoznačnost.
Podle slov Oravce podnikatel může dělat jen to, co mu dovolí úředník a politik, a zájmy většiny byznysmenů jsou na okraji pozornosti vlády i parlamentu.
„Úspěch politických stran v blížících se parlamentních volbách bude záviset i na jejich schopnosti oslovit velké skupiny voličů, jejichž problémy politika dlouhodobě ignorovala. Na Slovensku je určitě takovou skupinou kategorie domácích podnikatelů. Jen fyzických osob coby podnikatelů je na Slovensku asi 350 000,“ podotkl Oravec.
Rovněž prezident sdružení zdůraznil, že hospodářskou politiku je třeba začít dělat zásadně jinak. Domnívá se, že jejím klíčovým cílem se musí stát zvyšování konkurenceschopnosti slovenské ekonomiky.
Oravec považuje za důležité, aby ambice v sociální a ekologické oblasti byly v souladu s možnostmi ekonomiky, ne na její úkor.
„A konečně je třeba, aby vláda své návrhy s podnikateli projednala ještě předtím, než nabydou legislativní podobu v Radě vlády pro konkurenceschopnost, která by byla složena z jedné poloviny členy vlády a z poloviny druhé zástupci soukromého sektoru,“ poznamenal Oravec.
Na konci letošního května Mezinárodní institut pro rozvoj managementu zveřejnil žebříček konkurenceschopnosti zemí v roce 2019, v němž jako první zabodoval Singapur. Podíváme-li se na státy V4, vede si Česká republika nejlépe, i když si pohoršila o čtyři místa a obsadila 33. pozici. Polsko drží 38. pozici (propad o čtyři místa), Maďarsko je stejně jako loni na 47. pozici a Slovensko se aktuálně nachází na 53. místě, oproti loňsku si o dvě místa polepšilo.