Podle senátora mohou být jakékoliv fotografie z této aplikace použity v budoucnu bez souhlasu uživatele. Prohlásil, že FaceApp „může ohrozit národní bezpečnost a důvěrnost údajů milionů amerických občanů“.
Schumer požádal, aby FBI zjistila, „jakým způsobem se mohou osobní data milionů Američanů na FaceApp dostat do rukou ruské vlády nebo organizací spojených s ní“. Senátor také vyzval FTC (Federální obchodní komise), aby zjistila, „existují-li příslušné záruky toho, že osobní data Američanů nebudou zkompromitována“.
V sobotu však lékařka Olga Tkačeva oznámila překvapivý důvod, proč je tuhle aplikaci užitečné využívat. Odbornice uvedla, že portrét ve věku dokáže motivovat lidi ke zdravému životnímu stylu, jelikož na stárnutí se obvykle podílí vnější faktory. Obrázky „stáří“ ovšem nemohou být stoprocentně pravdivé.
Podle ní je stárnutí určeno genetikou pouze z 20 %. Zbylých 80 % jsou vnější faktory, které se podílejí na rychlosti stárnutí a na tom, jak bude člověk vypadat. Tkačeva také zdůraznila, že to je vlastně důvod, proč aplikace, které ukazují fotografie lidí ve stáří, nemohou být zcela důvěryhodné.
Aplikace FaceApp vyvinutá ruskou společností Wireless Lab umožňuje provádět pomocí neuronové technologie různé změny, zejména změnit účes, pohlaví, věk, přidat make-up a tetování. Tato aplikace je v posledních dnech znovu velmi populární: mnozí uživatelé sociálních sítí z celého světa zveřejňují fotografie zpracované tímto způsobem, aby ukázali, jak tvrdí, jak budou vypadat ve stáří. Mezi nimi je hodně celebrit, některé fotbalové kluby navrhují sledujícím, aby poznali na zpracované fotce nováčka v mužstvu.