Jak jsem slíbil ve 24.díle Donbaských zastaveních, pojednám o školním muzeu ve 38.ZŠ Klimenta Vorošilova v Lugansku. Školu a muzeum jsem navštívil s Annou Brechovou, předsedkyní Luganského Komsomolu. Muzeum Klimenta Vorošilova škola připravovala více jak rok ve spolupráci s Muzeem historie a kultury města Lugansku (do r.1990 Muzeum Klimenta Vorošilova), kde je mnoho exponátů o Klimentu Vorošilovovi. Muzeum se nachází v malé místnosti v přízemí budovy 2.stupně školy. Na rozvoj muzea, jak jsem již psal, přispěli i přátelé Donbasu z ČR. Muzeem nás provázela žákyně 9.třídy.
Na několika nástěnných tabulích na stěnách najdeme celý život maršála SSSR Klimenta Jefremoviče Vorošilova (1881-1969), je představen jako dělník v luganské lokomotivce počátkem 20.století, revolucionář v Říjnové revoluci 1917, vojevůdce za občanské války, lidový komisař mezi dvěma světovými válkami, velitel za 2.světové války, vysoký státní funkcionář po 2.světové válce. Je představen i jako otec v kruhu své rodiny a jako člověk, obdivovaný a milovaný Lugančany.
Na stěně pod oknem vidíme fotografie luganských památníků včetně fotografie jezdecké sochy Klimenta Vorošilova. Na malém stolku vlevo od okna najdeme malou bronzovou bystu Vorošilova a knihy, pojednávající o jeho životě i o Lugansku. Je zde i vzácnost, kterou muzeu daroval jeden občan-kronika událostí, kde jsou i články o Vorošilovovi.
Příjemným překvapením pro mě byly exponáty na stojanu vpravo od okna. Připomínají Semjona Martynoviče Ryžkova, učitele Klimenta Vorošilova v alčevské škole. Nahoře na stojanu vévodí fotografie Semjona Ryžkova s Klimentem Vorošilovem. Pod ní najdeme kopii rukopisu Ryžkovova pojednání o Klimentu Vorošilovovi, kterou mým prostřednictvím věnovala muzeu vnučka Semjona Ryžkova Serafína Kristková, žijící v Brně. Dále je tu kopie mého článku o mém úspěšném pátrání po potomcích Semjona Ryžkova v České republice. Dole na stojanu jsou potom fotografie z mých besed se žáky v 38.ZŠ. Semjon Ryžkov se tak do svého rodného kraje vrátil už podruhé (před dvěma lety jsem předal od Serafíny Kristkové pojednání jejího dědečka o Klimentu Vorošilovovi Historickému muzeu v Alčevsku, které mě předtím o pátrání po potomcích Semjona Ryžkova v České republice požádalo).
Jak mi sdělila ředitelka školy Jelena Leonidovna Nosko, muzeum se bude snažit získat ještě další exponáty o životě Klimenta Vorošilova, aby obohatilo své sbírky. Ředitelce se splnil další velký sen-po nedávném získání čestného názvu Škola Klimenta Vorošilova bylo nyní vybudováno školní muzeum Klimenta Vorošilova.
Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR