• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Britské tankery zcela zmizely z Hormuzského průlivu

    21-7-2019 Sputnik CZ 121 728 slov zprávy
     

    Vztahy mezi Íránem a Londýnem se zhoršily poté, co ve čtvrtek 4. července gibraltarské úřady za asistence britského námořnictva zadržely íránský tanker Grace 1 plující pod panamskou vlajkou. Zadržení tankeru úřady vysvětlily tím, že převážel ropu určenou pro syrskou rafinérii, čímž Írán porušuje sankce EU proti Sýrii.


    Teherán odmítá, že by tanker směřoval do Sýrie, ale zdůraznil, že dodávky íránské ropy do této země jsou zcela legální. Íránské ministerstvo zahraničí celý incident označilo za pirátství a jeden z velitelů Íránských revolučních gard pohrozil zadržením britského tankeru. K tomu nakonec došlo v pátek 19. července, když revoluční gardy přinutily tanker Stena Impero změnit kurz směrem k přístavu Bandar Abbás.



    V Teheránu neuvedli, že se jedná o odvetu za zadržení íránského tankeru a jako příčinu nazvali nehodu, která se stala na moři. Během ní britský tanker údajně narazil do íránského rybářského člunu a později ignoroval jeho nouzový signál.


    Podle navigačních dat, která zveřejnil nizozemský novinář Hans de Vreij na svém Twitteru, se britské lodě Hormuzskému průlivu zcela vyhýbají. Britský super tanker Atlantic Pioneer, který mířil z Ománského zálivu do irácké Basry, nyní kotví u pirátského města Fudžajra.





    Britské dilema


    Londýn v sobotu v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že tanker se v době zásahu Íránských revolučních gard pohyboval v ománských teritoriálních vodách. V dopise byla akce Íránu označena za nelegální vměšování. Podle deníku The Telegraph Velká Británie, která se dříve snažila zachránit jadernou dohodu s Íránem, po obsazení svého tankeru zvažuje uvalení sankcí na Teherán.




    Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který konkuruje Borisovi Johnsonovi v boji o místo premiéra, v sobotu řekl, že reakce Velké Británie bude rázná, ale vojenský zásah vyloučil.

    „Naší prioritou je nalézt způsob, jak deeskalovat situaci,“ uvedl Hunt.


    Na Twitteru rovněž napsal, že o incidentu mluvil i se svým íránským protějškem, kterému vyjádřil své znepokojení. Íránský chargé d’affaires v Londýně byl předvolán na ministerstvo zahraničí.


    Podle amerického deníku The Wall Street Journal nyní Velká Británie musí čelit nepříjemnému dilematu, a to ve chvíli, kdy dochází k výměně premiéra země. Londýn se snaží vyvažovat vztahy jak s USA, tak i s Evropskou unií, a to během svých příprav na odchod z EU, k němuž má dojít tento rok.


    „Velká Británie se snaží usmířit zahraničně politické cíle jak USA, tak i EU. Stejně jako ostatní evropské země i Velká Británie vyzvala USA, aby neodstupovaly od dohody, jejímž cílem bylo zabránit, aby Írán vyvíjel jaderné zbraně. Spolu s tím se Velká Británie snaží zůstat na americké straně během příprav na vystoupení z EU,“ píše deník.



    Dříve kvůli zadržení íránského tankeru Zaríf obvinil Londýn ze spoluúčasti na „americkém ekonomickém terorismu“. V rozhovoru pro BBC šéf íránské diplomacie uvedl, že Londýn zadržením íránského tankeru porušuje své závazky vyplývající z jaderné dohody.


    „Velká Británie by neměla tvrdit, že chce zachovat jadernou dohodu, pokud pomáhá Spojeným státům v nelegálních ropných sankcích proti Íránu, tím, že konfiskuje ropný tanker u břehů Gibraltaru,“ uvedl šéf íránské diplomacie.


    Americká provokace?


    V neděli íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf varoval Londýn, že poté, co se poradci amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johnovi Boltonovi nepodařilo zlákat amerického prezidenta Donalda Trumpa do „války století“, doufá, že se mu podaří zatáhnout do této „bažiny“ alespoň Velkou Británii.


    „Pouze prozíravost a obezřetnost mohou zhatit tento plán,“ napsal šéf íránské diplomacie na Twitteru.





    John Bolton dlouhodobě zastává tvrdou linii vůči Íránu a prosazuje politiku nátlaku. Na konci minulého měsíce mezi USA a Íránem málem došlo k ozbrojenému konfliktu. Stalo se tak poté, co Íránské revoluční gardy sestřelily americký průzkumný dron nad Perským zálivem. Zatímco Teherán tvrdí, že stroj pronikl do vzdušného prostoru země, USA trvají na tom, že se nacházel v mezinárodním vzdušném prostoru. Následně prezident USA Donald Trump nařídil letecký útok, který ale na poslední chvíli zrušil.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑