Existuje hodně rad, jak pečovat o svůj mobilní telefon, ale tyto tipy nejsou pro telefony vždy dobré. Souvisí to mimo jiné s tím, že většina triků platila pro niklové akumulátory, pro lithiové baterie nejsou užitečné.
- Za prvé mnozí věří, že nový telefon je nutno úplně vybít a pak zcela nabít. Teď to nebude mít žádný výsledek. Úplné vybití dnes není nutné, ale nabitím na 100 % nic špatného pro svůj mobil neuděláte.
- Za druhé, existuje mýtus, že je nutné nabít vždy na 100 %, následně vybít na nulu. Říká se, že se díky tomu zvyšuje životnost baterie. Úplné vybití mobilů s lithiovou baterií nebude dobré, naopak by uživatelé mobilů měli nabít telefon dříve, než se zcela vybije. Je mnohem lépe nabíjet mobil několikrát denně, aby baterie neklesla pod 20 %.
- Za třetí se říká, že před nabíjením je třeba zavírat aplikace. Podle stoupenců tohoto pravidla spuštěné aplikace „žerou baterku“. Experti však říkají, že opětovné spuštění aplikací je naopak náročnější, jsou ale výjimky, kdy je lepší aplikaci po použití zavírat, včetně programů, které využívají navigaci nebo mobilní data, a toto pravidlo platí také pro mobilní hry.
- Za čtvrté, někteří věří, že nabíjením přes noc se může také poškodit baterie. Podle expertů to v současné době už není pravda. Mobily se při nabíjení opravdu zahřívají, ale k přehřátí nedojde. O to se stará speciální čip, a proto můžete nechat mobil nabíjet přes celou noc. Navíc existuje mýtus, podle kterého je lepší telefon nepoužívat při nabíjení. Životnost baterie to žádným způsobem neohrožuje. Nehrozí ani nebezpečí výbuchu.
Ale co opravdu škodí životnosti baterie?
Pro telefony jsou velice špatné extrémní teplotní podmínky, především mrazy a vedra. Nenechávejte mobily na přímém slunci. Pozor na nekvalitní nabíječky a akumulátory, u kterých hrozí poškození i samotných mobilů. Časem se však opotřebuje každá baterie, ať už se vlastník telefonu snaží jakkoliv.