V Doněcku zorganizovali aktivisté proruských organizací Domobrana a Ruský blok demonstraci, aby vyjadřovali podporu příslušníkům Berkut, které v minulých dnech ukrajinská policie zadržela pro údajnou účast na únorové střelbě do protivládních demonstrantů v Kyjevě. Na snipery se zapomnělo. Přímo na centrálním doněckém náměstí pak demonstranti vymezili symbolickou ruskou hranici. Byl by to druhý Majdan, kdyby nad náměstí vlál banderovský trojzubec a ne prapor tzv. Doněcké republiky. Jak se do lesa volá, aneb násilí plodí zase jen další násilí. V Doněcku jde o searatistické proruské radikály, na Majdanu šlo o ukrajinské revolucionáře. Kdo ho začal…? Že by se neonacističtí rowdies přestěhovali z kyjevského Majdanu do Doněcku? Putin má zdravý rozum, než aby EU nahrával na smeč. Proto vše bere s humorem.
Rusko si proto dělá pouze legraci, že chce po Krymu připojit k Ruské federaci i další státy. Ale ministr Zaorálek zcela vážně míní již přijaté cílené snakce proti některým ruským představitelům posílit o zákaz vývozu zbrojních technologií do Ruska. Unie musí dle něho na krizi odpovědět také omezením energetické závislosti na Rusku; na VŠ by mu to nevyneslo ani zápočet z geopolitiky a mezinárodního práva, a to je ministrem zahraničí ČR. Evropa s těmito protiruskými sankcemi nemá šanci nahradit ruské dodávky energetických surovin; čeká ji zima a úpadek, kapalný břidlicový plyn přijde z USA nejdříve za čtyři roky, jestli vůbec…
S provokací EU, NATO a USA, které neustále upozorňují na budoucí rozpínavost Ruska, jež má údajně zálusk na Finsko, pobaltské státy a Podněstří, si dělají všichni psinu už i na internetu, kde se objevil audiozáznam údajného telefonátu mezi velvyslanci Ruska pro Zimbabwe, Malawi a Eritreji. V žertu je řeč o připojení k Rusku vedle Krymu též Skotska, Benátek, Aljašky i Londýna. Na nahrávce mají hovořit velvyslanci Sergej Bacharev a Igor Čubarov. Vykutálená rošťárna…
Jejich teorie je vskutku interesantní; v první fázi půjde o referenda v Katalánsku, Benátkách, Skotsku a Aljašce, po nich by následovalo Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko a Rumunsko. Mluví rovněž o Kalifornilandii, Miamilandii a Londýnlandii… Kromě Zimbabwe, jež anexi Krymu uznalo, je ve hře i Malawie, Eritrea a Súdán, Jižní Osetie a Abcházie. Připomíná jim to humorný návod, jak se by se USA vyplatily ze svých bilionových dluhů. V žertovné nadsázce napsal kanadský novinář Eric Margolis v listu The Toronto Sun: “Pro zaplacení svých dluhů tak věřitelé Washingtonu navrhuji, aby prodal Louisianu zpátky Francouzům.
Kanada, jejíž bankovní systém vypadá solidně, a to díky tomu, že je, jak Američané říkají, „nudný a fádní“, by si mohla vybrat Floridu. Kanaďané by totiž za slunce dali snad cokoli. Mexiko bude chtít koupit Texas, Arizonu a Nové Mexiko, Rusko si samozřejmě znovu koupí Aljašku a stát Washington, DC. Čína si vezme Kalifornii, díky čemuž se San Francisco promění v „Nový Peking“. Japonci koupí Oregon, Montanu a Havajské ostrovy, Nizozemci se vrátí do státu New York, jeho Manhattan kdysi koupili jako Nieuw Amsterdam od indiánů za 60 florinů. dnes přibližně 24 USD, tedy asi za láhev skotské whisky, a Německo si koupí Pensylvánii a Minnesotu…”
Na seriózní scéně si však Rusko počíná velmi obezřetně a pragmaticky; zahájilo totiž přechod na měnu podloženou zlatem a prezident Putin nařídil okamžité zahájení projektu „Dvouhlavý orel“, který, až bude plně zaveden, způsobí, že veškeré dodávky energie se budou hradit ve zlatě, a tím zruší americký dolar jako globální reverzní měnu, což způsobí kolaps ekonomik USA i EU. Projekt „Dvouhlavý orel“ požaduje od Centrální banky Ruské federace, aby zahájila produkci 5rublových zlatých mincí obsahujících 0,1244 trojské unce čistého zlata, o průměru 18mm, s ražbou dvouhlavého orla se štítem a korunou, která se stane světovou alternativou jak k americkému dolaru, tak k euru při obchodování se zásobami energie.
Rusko by tak mělo prodávat domácí produkty – od zbraní až k plynu a ropě – do zahraničí za rubly a nakupovat zahraniční zboží také za rubly nebo za zlato. Je totiž jasné, že Rusko má druhé největší zásoby zlata na světě – 12 500 tun (více než 400 milionů uncí). Projekt Natalka v Magadanské oblasti je pokládán za jedno z největších ložisek zlata na světě, má 32 milionů uncí prokázaných a pravděpodobné zásoby a celkové zdroje 60 milionů uncí, a zahájil výrobu tento měsíc. Jedna trojská unce odpovídá 31,1 gramům…
Indonésie, země s čtvrtmiliardovým islámským obyvatelstvem, nyní vykazuje největší tempa růstu v Asii. V perspektivě se stane jednou z předních zemí světa, domnívají se mnozí experti. Hlas Ruska píše o možném připojení Indonésie ke společenství BRICS, což je ekonomický a politický protipól USA a EU, které tvoří pět států Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, vzájemně úzce spolupracují v oblasti ekonomické, politické, ale také ve vojenské. Čína se navíc může stát prvním zahraničních zákazníkem, který koupí nejmodernější ruský systém protivzdušné obrany S-400 Triumf. Země skupiny BRICS jsou v současné době vážným hráčem ve světové ekonomice. Podíl jejich obyvatel tvoří 40% světové populace a pětinu světového HDP. Těchto pět zemí drží zahraniční měnové rezervy ve celkové výši 3,4 bilionu euro.
Inu, zatímco Ukrajina čeká na desítky mliard dolarů od EU, přes 40 tisíc demonstrantů přišlo včera na výzvu Evropské konfederace odborových svazů protestovat do Bruselu proti úsporným opatřením bilionově zadlužené Unie. Dav se dostal do potyček s policí, která použila proti odborářům vodní děla a situace se podobala jako vejce vejci Majdanu. EU jako super dlužník ručí za bankrotujícího ukrajinského dlužníka; další vítězství ducha nad hmotou…