Český expert na dezinformace a analytik Euroasijského centra think tanku Atlantic Council Jakub Kalenský vystoupil minulý týden v americkém Kongresu na zasedání, které se týkalo údajného vměšování Ruska do prezidentských voleb v USA v roce 2016. Během svého vystoupení obvinil českého prezidenta Miloše Zemana z toho, že šíří „ruskou propagandu“. Teď expert poskytl rozhovor týdeníku Respekt.
V interview Kalenský nešetřil ani Sputnik. Podle něj by západní firmy neměly inzerovat na portálu.
„Každá firma, která si koupí reklamu na ruském státním médiu, se chová jako Leninův kapitalista, který nám prodá provaz, na němž ho oběsíme,“ uvedl.
Analytik také vyzval k odmítání odpovídat na otázky lidem, kteří působí na „proruských serverech“, a aby nebyli pouštěni na tiskovky.
Kalenský tím samozřejmě mířil na nedávný rozhovor Sputniku se ředitelem Národní protidrogové centrály Služby kriminální policie a vyšetřování Jakubem Frydrychem. Podle experta na dezinformaci totiž takový krok ze strany Frydrycha dává agentuře možnost prezentovat se jako standardní médium.
Proti takové kritice se však ohradil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Z děr zase vylezla bolševická kádrovácká sebranka, která chce rozkazovat, s kým se můžeme bavit a s kým nesmíme,“ napsal tiskový mluvčí prezidenta Zemana na svém Facebooku.
Na otázku, jaké slabosti západní společnosti považuje za nejnebezpečnější, Kalenský odpověděl:
Tu neschopnost přijmout, že jsme v konfliktu. Nejspíš jsme si za těch 70 let bez války zvykli, že je mír a že všechno půjde řešit po dobrém, že není potřeba za nic bojovat.
Ženíšek s expertem v tomto souhlasí, o čemž napsal v komentáři k příspěvku.
„To je totiž podle mne hlavní slabina Evropy a největší výhoda Kremlu,“ uvedl.
“...neschopnost přijmout, že jsme v konfliktu...” To je totiž podle mne hlavní slabina Evropy a největší výhoda Kremlu.https://t.co/sBNlqFYzOC
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) July 23, 2019
Na závěr expert promluvil o českých politických stranách, které podle něj síří dezinformace. Z hlediska Kalenského jsou to především SPD a komunisté, ale nechybí ani ODS a ČSSD.
„Foldyna s Haškem, kteří v Čechách vítají čistokrevné fašisty, mafiány a teroristy z Nočních vlků,“ uvedl.
Analytik nechápe, že to těm stranám nevadí. Podle jeho názoru tím zpochybňují svou prodemokratickou a prozápadní orientaci.
Američtí funkcionáři opakovaně obviňovali Rusko ze škodlivých kybernetických aktivit. Zpráva zvláštního zástupce ministerstva spravedlnosti Roberta Muelleraobvinila ruskou vojenskou zpravodajskou službu z toho, že se nabourala do účtů členů štábu Hillary Clintonové a serverů Demokratického národního výboru před prezidentskými volbami v roce 2016. Cílem Ruska bylo údajně šíření ukradeného obsahu prostřednictvím falešných účtů na serveru WikiLeaks, aby poškodilo Clintonovou.
Mueller uvedl ve zprávě, že Rusko chtělo, aby Trump byl zvolen prezidentem, ale „vyšetřování neodhalilo, že by se členové kampaně Trumpa, sešli nebo něco koordinovali s ruskou vládou“. Vyšetřování Roberta Muellera o ruském vměšování trvalo přes dva roky.
Členové WikiLeaks a její zakladatel Julian Assange popírají, že tyto informace jim předalo Rusko. Uvádějí, že nemohou nazvat svůj zdroj, ale zdůrazňují, že to nebyl žádný stát.
Rusko jakákoliv obvinění, že zasahovalo do průběhu amerických prezidentských voleb v roce 2016, důsledně odmítá. Kromě toho vyzvalo k mezinárodní spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti.