Program svého hnutí Chmelár plánuje podrobně představit po zaregistrování. Již teď je však známo, že má být postaven na sociálním, environmentálním a mírovém pilíři. Ve svém novém příspěvku se politik nyní ke každému z nich vyjádřil.
„Politici rádi hovoří o zvýšení důchodů o pár eur, ale nikdo, opravdu nikdo, se nezajímá o skutečné komplexní služby pro naše seniory, jejich plnohodnotný život a lidskou důstojnost,“ uvádí politolog a kritizuje projekt „vlaky zdarma“, protože jej považuje za nezvládnutý.
Připomněl také 2500 zaměstnanců oceláren U.S. Steel Košice, kteří přijdou o svá pracovní místa do konce roku 2021, kvůli ocelářské krizi.
„Politická a mediální scéna se zabývá stožárem před parlamentem nebo soucitem k pedofilům, ale že mladé rodiny nemají kde bydlet a že v nejbližším období se ocitne na dlažbě 2500 zaměstnanců U.S. Steel Košice, z toho se již téma dne nestane,“ napsal Chmelár k danému problému.
Druhou nejdůležitější věcí, kterou je podle něj třeba řešit, je environmentální politika.
„V slovenských lesích probíhá doslova a do písmene genocida. Jedno z posledních národních bohatství, které nám po našich předcích ještě zůstalo, rabuje parta loupežníků, a to vše se děje za vlády, která tvrdí, že chrání Slovensko,“ uvedl.
„Spor, který u nás probíhá, ve skutečnosti neprobíhá mezi prozápadním a proruským směrováním, ale mezi proatlantickým přístupem vazala USA (který preferuje Polsko s pobaltskými státy) a nezávislým evropským přístupem (sledovaným Německem, Francií a Itálií). Já jsem jednoznačně pro tu druhou cestu. Musíme za každou cenu zabránit rozmístění amerických jednotek na našem území,“ napsal Chmelár k třetí prioritě jeho hnutí.
Za okupaci pak označil to, co se podle jeho slov děje v Maďarsku. Konkrétně tím má na mysli vládní nařízení o volném pohybu vojsk USA na území Maďarska.
Chmelár se ve svém postu na Facebooku vyjádřil i k menšímu technickému „zádrhelu“, s nímž se musel vypořádat. Ministerstvo vnitra mu oznámilo, že politický subjekt pod názvem Socialisté odmítlo zaregistrovat, jelikož politický subjekt se stejným názvem působil na Slovensku již v minulosti. Podle zákona totiž ministerstvo nemůže takovou stranu zaregistrovat, i když už dávno zanikla.
„Tato účelová a vůbec nesmyslná novela zákona byla přijata na podnět tehdejšího premiéra Fica, který se tímto způsobem chtěl zbavit vznikající konkurence. Nikdo z nás netušil, že před 14 lety existovala nějaká strana Socialisté. Netušil to ani Jozef Behýl, současný statutár této strany, dnes zvané Nový parlament, která se dříve jmenovala Strana občanské solidarity a ještě předtím prý Socialisté,“ popisuje situaci Chmelár.
Podle Chmelára tak Behýl o ničem nevěděl a, logicky, k tomu nemá ani příslušnou dokumentaci.
Chmelár však nyní se svými právníky neplánuje ani žalobu, ani žádný právní spor – na to má málo času. „Naším zájmem je mít zaregistrováno politické hnutí co nejdříve,“ dodal k této věci.
„Proto jsme dnes na ministerstvu vnitra provedli kosmetickou úpravu – změnu názvu politického hnutí na Socialisti.sk, což jsme si nechali ověřit a potvrdit úředníky,“ poznamenal.
Na konci své zprávy vyzval všechny uživatele, aby jeho nové hnutí podpořili. Aby však mohl hnutí zaregistrovat, musí shromáždit nejméně 10 000 podpisů od občanů.
Politik se se svým hnutím plánuje zúčastnit příštích parlamentních voleb, které se mají konat v roce 2020. Tyto nadcházející parlamentní volby totiž podle jeho názoru budou nejdůležitějšími volbami od roku 1989.
„Budou se nově rozdávat karty a bude se určovat směřování státu na dlouhá léta, ne-li desetiletí. A právě proto je znepokojivé, že lidé, kteří odmítají současnou zkorumpovanou a zdiskreditovanou vládu, ale zároveň se děsí představy, že kormidlo tohoto státu převezme Kiska s Trubanem, Beblavým, Sulíkem, Hlinem a Matovičem, přičemž kurz se stočí prudce doprava, nemají reálnou levicovou alternativu,“ psal ve svém postu.
Jak je známo, Chmelár se již v roce 2015 neúspěšně pokoušel o registraci politického hnutí Solidarita, ekologie, nenásilí (SEN). Mělo spojovat myšlenky demokratické levice, zelené politiky a mírového hnutí. Jeho ambicí bylo mimo jiné omezení moci oligarchie.
Tehdy mu však Ministerstvo vnitra SR odmítlo stranu registrovat. Jedním z důvodů bylo i to, že se mezi podpisy našla i jména, u kterých byla uvedena čísla dávno skartovaných občanských průkazů. Odmítnutí registrace v té době Chmelár označil za politicky motivované.