• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Jižní Koreji oznámili, že v KLDR proběhly zkoušky raket nového typu

    25-7-2019 Sputnik CZ 41 317 slov zprávy
     

    Podle zpravodajské agentury Ronhap překonala raketa 430 kilometrů. Druhá raketa krátkého doletu při zkouškách v KLDR se ukázala jako nový typ a překonala vzdálenost 690 kilometrů.


    Podle japonské agentury Kyodo se rakety KLDR nedostaly do výlučné ekonomické zóny Japonska a předseda vlády Šinzó Abe uvedl, že nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost.


    Televizní kanál NHK citoval slova japonského ministra obrany Takeshi Iwaya, že vypouštění raket se v současné době analyzuje, a pokud se jednalo o balistické střely, jejich zkoušky v KLDR by porušovaly rezoluci OSN.


    Jihokorejské ministerstvo obrany vyzvalo k tomu, aby se Severní Korea zdržela zkoušek raket, které nepomáhají snižovat vojenské napětí. 


    „Vláda sleduje situaci a požaduje, aby Severní Korea zastavila kroky, které nepomáhají snahám o snížení vojenského napětí na Korejském poloostrově,“ uvedli v jihokorejském rezortu.


    Zároveň nynější raketové testy provedl Pchjongjang na pozadí odmítnutí zrušit plány na pořádání společných vojenských cvičení v srpnu Jižní Koreou a Spojenými státy, což KLDR považuje za hrozbu pro svou bezpečnost.



    V reakci na zprávy o vypouštění raket Čína vyzývá Pchjongjang a Washington, aby co nejdříve pokračovaly v konzultacích o pokroku k urovnání situace kolem Korejského poloostrova. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.


    „Věnovali jsme pozornost odpalům, které byly provedeny v Severní Koreji dne 25. července, a reakci patřičných stran. Nedávno vůdci KLDR a USA dosáhli konsensu o obnovení konzultací. Věříme, že za současných okolností by KLDR a USA měly pokračovat v konzultacích co nejdříve, napomáhat dosažení pokroku v politickém řešení problému Korejského poloostrova,“ prohlásila Chua Čchun-jing.


    Situace na Korejském poloostrově eskalovala v roce 2017 poté, co KLDR provedla řadu odpálení raket a jaderné testování. Následovaly nové sankce a zhoršování vztahů se Spojenými státy a Jižní Koreou. Po setkání lídrů Spojených států a KLDR Donalda Trumpa a Kim Čong-una v Singapuru se dialog stal méně napjatým, strany se dohodly na několika dohodách o odstranění jaderných zbraní, ale situaci nebylo možné definitivně stabilizovat.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑