Loď údajně vstoupila do přístavu pod názvem NIKA SPIRIT.
Bylo zadrženo patnáct úředníků nejvyššího ruského vojenského vedení, včetně jednoho admirála, dvou vice admirálů a plukovníka.
Zdůrazňuje se, že důstojníci SBU prohlédli loď, zabavili dokumenty a vyslýchali posádku.
Samotné plavidlo bylo uznáno jako materiální důkaz.
Momentálně se provádějí procesní úkony pro zatčení.
¨
Na incident již zareagovali v Radě federace.
„Toto zadržení je naprosto nezákonné, lze to provádět pouze na základě soudního rozhodnutí,“ prohlásil první místopředseda výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Vladimir Džabarov.
Podle jeho slov mohou takové akce Kyjeva výrazně zhoršit vyhlídky na navázání rusko-ukrajinských vztahů.
„To vůbec nepřispívá počátečním pozicím v procesu vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou. Pokud chce Kyjev naše vztahy trochu zlepšit, měl by okamžitě tanker osvobodit,“ uvedl Džabarov.
25. listopadu narušily ukrajinské vojenské lodě Berďansk, Nikopol a Jany Kapu státní hranici Ruska. Několik hodin prováděly na místě nebezpečné manévry a ignorovaly požadavky ruských úřadů.
Následně bylo rozhodnuto tyto narušitele zadržet. Na palubě se nacházelo celkem 24 členů armády, včetně pracovníků Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všichni byli zatčeni a obviněni z narušení státní hranice.
Kyjev následně obvinil Moskvu z agrese. Ukrajinská vláda na území deseti oblastí vyhlásila válečný stav. Tento režim dovoloval dočasně omezit ústavní práva a svobodu občanů, včetně práva účasti ve volbách.
Ruský prezident Vladimir Putin označil incident v Kerčském průlivu za předem naplánovanou provokaci, která souvisí s velmi malými šancemi Petra Porošenka v prezidentských volbách. Ruský prezident prohlásil, že pohraničníci plnili své povinnosti, pokud jde o ochranu státní hranice.