V článku je uvedeno, že výskyt onemocnění potvrdilo také laboratorní vyšetření biologického materiálu v národní referenční laboratoři. Slovenská republika informovala o propuknutí moru i v systémech ADNS (Evropská komise) a WAHIS (Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat v Paříži).
Africký mor prasat je aktuálně rozšířen převážně v asijských zemích, podle Svazu zpracovatelů masa (ZSM) však může mít celosvětový dopad na ceny vepřového masa.
Na stránkách Finweb bylo také uvedeno, že situace ve výskytu AMO u domácích prasat a divokých prasat se od začátku roku 2018 podle ředitelky ZSM Evy Forrai zhoršuje, zejména v Polsku a na Ukrajině a výrazněji také v Rumunsku. Od počátku roku 2019 byl AMO diagnostikován u 141 kusů prasat celkem v 5 zemích EU a u 3 256 kusů divokých prasat v rámci 10 zemí EU.
Forrai vysvětlila, že AMO dosáhl v celosvětovém měřítku zatím největší rozměr v historii. Epidemie nejvíce postihla asijské země, přičemž nejvíce zasažen byl Vietnam a Čína. Od vypuknutí epidemie v Číně bylo utraceno více než 7,4 milionů prasat.
Připomněla, že AMO je virová, vysoce nakažlivá infekce domácích prasat a volně žijících druhů divokých prasat, která se projevuje rychlým průběhem, s vysokými horečkami, celkovou apatií, slabostí, průjmy, pneumonií a krváceními různé velikosti a tvaru v podkoží, na sliznicích a v tkáních různých orgánů. Nemoc se vyznačuje vysokými úhyny na úrovni 85 až 100 procent.
V případě výskytu AMO se v ohnisku nákazy usmrcují všechny domácí prasata a zastavuje, respektive omezuje se obchod s živými prasaty, vepřovým masem a výrobky z vepřového masa.