Prohlásil, že ruské S-400 byly pouhou záminkou pro eskalaci napětí, a že si USA prostě nepřejí rozvoj Turecka a mají zájem na posílení jiného hráče.
„Pro Západ je důležité zajistit na Blízkém východě bezpečnost Izraele, a kontrolu nad energetickými zdroji. Země nepřátelské vůči Izraeli jsou odstraňovány. Na konci této fronty stojí Turecko. Musím to říct, protože je to pravda,“ cituje list bývalého vojáka.
Dodal, že dospějí-li Ankara a Washington k dohodě o S-400, vytyčí USA vůči Turecku jiné požadavky. Zejména, podle Saiguna, požádají o zrušení styků s Íránem, vytvoří kurdský stát v Sýrii a zakážou těžbu nerostných zdrojů na Kypru, aniž by se ohlížely na mínění Turecka.
„Takže, podle mého názoru, nespočívá problém ani v S-400, ani v F-35. Americe se nezamlouvá nezávislá zahraniční politika Turecka, a nepřeje si, aby se Turecko stalo regionální mocností,“ míní bývalý voják.
Saigun také dodal, že prohlášení USA o tom, že Rusko získá tajné údaje o letounech F-35, jsou neodůvodněná, poněvadž Moskva již dávno zná tajemství těchto stíhaček.
Dlouho očekávané dodávky nejnovějších systémů PVO, jež vyvolaly krizi ve vztazích mezi Tureckem a USA, byly zahájeny v polovině července. Washington požádal, aby Turecko zrušilo transakci a místo toho koupilo americké systémy Patriot, přičemž pohrozil, že zadrží, anebo úplně zruší prodej Turecku nejnovějších stíhaček F-35. Ankara ale neustoupila.
Smlouva o dodávce čtyř systémů S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů byla uzavřena v roce 2017. Část má zaplatit Turecko, část je na ruský úvěr. Podle vicepremiéra Jurije Borisova je součástí smlouvy také opce po splnění hlavní části dodávek.