„Rostoucí vývoj hospodářské situace a s ním navázaný nedostatek pracovních sil je spojen se zvýšeným zájmem firem o pracovní síly z řad cizinců. Pracovní agentury tyto zaměstnance získávají z různých zemí, především však z Ukrajiny,“ uvádí se ve zprávě NCOZ.
Dodává se, že nelegální zaměstnávání může vést nejen k různým formám znevýhodňování zahraničních zaměstnanců, ale také mít dopad na veřejný život v ČR (v podobě poškozování ekonomických zájmů státu, organizovaného zločinu, vydírání, včetně terorismu).
Policejní centrála zároveň uvedla, že počet zadržených nelegálních migrantů dopravovaných přes území ČR se loni výrazně nelišil od předchozího roku (v roce 2017 bylo zadrženo 172 lidí, v roce 2018 jich bylo 183). Jde především o uprchlíky z Blízkého východu.
„V roce 2018 bylo při přepravě zadrženo 183 nelegálních migrantů, v roce 2017 se jednalo o 172 nelegálních migrantů. Počty zadržených nelegálních migrantů jsou důkazem dlouhodobého trendu v této oblasti, že ČR není pro nelegální migranty primárně cílovou zemí a z evropského hlediska zůstává nadále zemí tranzitní,“ uvádí NCOZ ve své zprávě.
Dodává se, že není velký narůst migrace díky jednotlivým opatřením, která proběhla během migrační vlny (otevření hraničních přechodů mezi Maďarskem, Rakouskem a Spolkovou republikou Německo a uzavření tzv. balkánské cesty).
Také neatraktivní systém sociálních dávek pro migranty v Česku je důvodem, proč si častěji pro cílovou destinaci volí západní státy. Ale ti uprchlíci, kteří byli v České republice nakonec zadrženi, byli nejčastěji státní příslušnici Iráku, Sýrie a Afganistánu, vysvětluje NCOZ.