„V dubnu 2020 uvedeme S-400 plně do aktivního stavu. Ještě jednou zdůrazňuji, že Turecko pod žádnou hrozbou neodmítne své projekty národní bezpečnosti,“ prohlásil Erdogan.
Dříve americký senátor Lindsay Graham poznamenal, že požádal tureckého ministra zahraničí Mevlüt Čavušoglu, aby Turecko neuvádělo do provozu ruské raketové systémy protivzdušné obrany, aby se Spojené státy neuchýlily k sankcím.
V rozhovoru pro Bloomberg pozici Spojených států potvrdil i ministr zahraničí země Mike Pompeo.
„Turkům jsme dali jasně najevo, že rozmístění S-400 je nepřijatelné,“ uvedl Pompeo.
Erdogan vyzval Washington k vyváženému dialogu.
Dodávky ruských protiletadlových raketových systémů do Turecka začaly 15. července. Poté hlava republiky nazval S-400 nejmocnějším systémem protivzdušné obrany na světě.
Smlouva v hodnotě 2,5 miliard dolarů byla uzavřena v roce 2017. Ankara zaplatí část samotné transakce, část pokryje ruský úvěr.
Turecko se stalo třetí zemí po Bělorusku a Číně, do které Moskva dodává Triumfy. Brzy by se k nim měla připojit také Indie.
Dohoda vyvolala mezinárodní skandál: Spojené státy požadovaly, aby Turecko od smlouvy odstoupilo a aby si místo toho koupilo americké komplexy Patriot.
V případě odmítnutí Washington nevyloučil možnost odložit nebo zrušit prodej nejnovějších stíhaček F-35 do Ankary. Turecko však odmítlo ustoupit.
Navíc Turecko přijme opatření, pokud USA odmítnou prodat nejnovější stíhačky F-35. Podle slov Erdogana země bude hledat stejnou techniku jinde.
Spojené státy dříve oznámily rozhodnutí o vyloučení Turecka z programu F-35 po zahájení dodávek ruských systémů protivzdušné obrany S-400 do země. Účast Ankary na programu bude ukončena do konce března 2020. Jak sdělil šéf státní korporace Rostech Sergej Čemezov, Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35, pokud má Ankara takové přání.
„Nedáte nám F-35? Nenechte se tedy urazit, přijmeme opatření na toto téma, budeme hledat možnosti jinde,“ řekl Erdogan v Ankaře.