• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Co se stalo nad souostrovím Tokdo?

    26-7-2019 Nová Republika 77 478 slov zprávy
     

    Geo
    27. 7. 2019  Eurasie24
    Nad souostrovím Tokdo v Japonském moři se udál bezprecedentní incident, do něhož byli zapojeni čtyři silní hráči. Historicky první společná mise ruských a čínských strategických letadel měla dramatický průběh, kdy se nad sporným územím ocitla desítka bojových letadel, přišlo na ostré manévry, vypuštění klamných cílů a údajně i na střelbu.

    Letecká skupina v sestavě dvou ruských strategických nosičů řízených střel Tu-95MS a dvou čínských dálkových bombardérů H-6K uskutečnila přelet po plánované trase nad neutrálními vodami Japonského a Východočínského moře.

    Strategické bombardéry doprovázely stíhací letouny a letouny vzdušného radiolokačního průzkumu a řízení, ruský A-50 a obdobný čínský KJ-2000.

    Na určeném místě nad Japonským mořem ruské a čínské strategické letouny utvořily formaci, složenou z párů letících ve vzdálenosti 3 až 4 kilometry od sebe. Podle ruského ministerstva obrany posádky prokázaly vysokou úroveň dovedností a koordinace. Let probíhal ve výškách od 7,5 do 8,5 kilometru. Ruské strategické letouny strávily ve vzduchu 11 hodin a celková délka jejich trasy činila okolo 9 tisíc kilometrů.

    Podle ruských komentátorů je třeba přiznat, že se jednalo o riskantní operaci, kdy byl zvolen průlet úzkým sporným teritoriem mezi Koreou a Japonskem (zde je podání japonské strany) s tzv. identifikačními zónami protivzdušné obrany Jižní Koreje a Japonska. Ty se navíc navzájem překrývají, nicméně Rusko ani Čína je neuznávají.

    V lokalitě souostroví Tokdo (japonsky Takešima, anglicky Liancourt Rocks), které je předmětem teritoriálního sporu mezi Koreou a Japonskem, ruský „AWACS“ A-50 podle Japonců i Jihokorejců dvakrát pronikl do „jejich“ vzdušného prostoru – mělo jít právě o sporný úsek vzdušného prostoru, na který si dělají nárok obě země.

    Jako první se k ruskému stroji přiblížily jihokorejské stroje F-15K a F-16C, které podle jihokorejské strany dvakrát odpálily klamné cíle a poté zahájily varovnou palbu „stovkami střel“ (z čeho, zdroje neuvádějí, avšak pokud k varovné střelbě skutečně došlo, je vyloučeno, aby byla vedena jinou zbraní než palubním kanonem).

    Ruská strana odmítá nařčení z jakéhokoliv narušení vzdušného prostoru jiné země a naopak obviňuje z „neprofesionálních manévrů“ piloty jihokorejských F-16, kteří měli křížit trasu ruským bombardérům a nekomunikovat s jejich posádkami. Podle Rusů však žádné varovné výstřely nepadly a korejští piloti údajně pouze odpálili klamné cíle.

    Jižní Korea vznesla protest vůči Rusku i Číně, načež obě tyto země odpověděly, že neuznávají tzv. identifikační zónu PVO. Japonci pak vznesli protest kvůli údajnému narušení vzdušného prostoru nejen vůči Rusku, ale také vůči Jižní Koreji, jelikož právo zakročit „nad japonským teritoriem“ mělo mít výlučně Japonsko.

    Podle ruského ministerstva obrany byla společná mise uskutečněna s cílem „prohloubit rusko-čínské vztahy, prohlubovat spolupráci mezi ozbrojenými silami obou zemí, zdokonalovat jejich schopnosti provádět společné akce a posilovat globální strategickou bezpečnost.“

    Podle analytiků je třeba si na podobné akce zvykat, kdy společné hlídkování ruských a čínských letounů bude v regionu brzy běžné, v souladu s novými dohodami mezi Moskvou a Pekingem.




    Video: YouTube / RT

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑