Film odhaluje důkazy malajské vlády o tom, že soudní svědectví JIT, fotografie, videoklipy a telefonní pásky byly považovány za manipulované Ukrajinskou bezpečnostní službou (SBU) a že jsou nepřípustné při trestním stíhání u malajského nebo jiného národního nebo mezinárodního soudu.
Poprvé také malajská vláda odhaluje, jak se postavila do cesty pokusům, které USA organizovaly během prvního týdne po havárii s cílem zahájit vojenský útok NATO na východní Ukrajinu. Krycím příběhem bylo zachránit letadlo, těla cestujících a důkazy o tom, co způsobilo havárii. Tato operace byla ve skutečnosti zaměřena na porážku separatistických hnutí v Donbasu.
Nový film na internetovém blogu Zero Hedge odhaluje, že tajná malajská vojenská operace 22. července ve vazbě na černé skříňky MH17, zabránila USA a Ukrajině v jejich ukořistění. Malajská operace, odhalená ve filmu plukovníkem malajské armády, eliminovala důkazy kamuflážního příběhu.
Plukovník Mohamad Sakri, který měl na starosti činnost Malajsijské národní rady pro bezpečnost, uvedl v novém dokumentárním filmu nizozemského novináře Maxe van der Werffa o katastrofě, že malajská armáda provedla tajnou operaci, aby získala „černé skříňky“, které se po pádu malajského Boeingu v roce 2014 pokusily ukořistit USA a Ukrajina.
Sakri řekl, že přijel na místo havárie a setkal se se zástupci Doněcké administrativy, kterou tehdy vedl Alexander Borodaj. Sakri řekl, že se skupinou 11 lidí, včetně dvou lékařských specialistů a vojáků malajské armády, dorazili na místo před ozbrojenými zástupci z Austrálie, Nizozemska a Ukrajiny - posledně jmenovaní nebylo dovoleno jednotkami DLR se účastnit. Plukovník Sakri tedy jako první obdržel „černé skříňky“ během ceremonie předání, která byla natočen 22. července 2014 v Doněcku. Snímek také ukazuje dokument s podpisem Sakriho a pečetí Malajsijské národní rady bezpečnosti, která potvrzuje skutečnost, že došlo k převodu „černých schránek“.
Podle Sakriho CMM OBSE požádala Malajsii o předání černých skříně, ale byla odmítnuta. Poté, podle Sakriho, přišli agenti FBI. ,,Vyzvali mě, abych jim ukázal černou skříňku. Řekl jsem ne," uvedl Sakri. Rovněž sdělil, že se ukrajinská vláda v Kyjevě pokoušela přimět, aby jim nechal černé skříňky. „Řekli jsme ne. Nemůžeme. Nemůžeme to dovolit," uvedl plukovník.
Na YouTube byl zveřejněn 28minutový nezávislý nezávislý dokument o katastrofě Maxe van der Werffa. Film obsahuje důkazy malajského premiéra Mahathira Mohamada, plukovníka Mohamada Sakriho, který vedl vyšetřování za malajskou vládu, a výsledky forenzního zkoumání údajných záznamů předložených bezpečnostní službou Ukrajiny předložený malajskou firmou OG IT Forensic Services. Režisérkou a koproducentkou filmu byla Yana Erlashová.
Malajský Boeing, letící z Amsterdamu do letu MH17 Kuala Lumpur, havaroval 17. července 2014 poblíž Doněcka. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Kyjev obvinil z havárie milici, ti ale uvedli, že nemají prostředky, které by umožnily sestřelit letadlo v této výšce.
Společná vyšetřovací skupina (JIT), která pod vedením generálního prokurátora Nizozemska bez účasti Ruské federace provádí vyšetřování okolností havárie, dříve předložila prozatímní výsledky. Šetření tvrdí, že Boeing byl sestřelen raketovým obranným systémem Buk, který patřil k 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil z Kurska. JIT oznámila jména čtyř podezřelých v případě havárie MH17. Podle podezření jsou mezi podezřelými Rusy Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov, stejně jako Ukrajinec Leonid Kharčenko. Šetření se domnívá, že se podíleli na přepravě raketového obranného systému Buk na místo v Donbasu a na útoku na malajský Boeing. Jak uvedl zástupce JIT, vyšetřování vydá mezinárodní příkazy k jejich zatčení. JIT také uvedla, že soudní řízení s havarijním případem MH17 se bude konat v Nizozemsku a začne 9. března 2020.
Jak uvedl ruský zástupce generálního prokurátora Nikolai Vinničenko, ruská strana převedla ruská radarová data a dokumentaci do Nizozemska, a ta naznačují, že raketový systém Buk, který zasáhl Boeing, patřil Ukrajině, ale vyšetřovatelé tuto informaci ignorovali. Ruské ministerstvo obrany rovněž informovalo, že všechny rakety, jejíchž fragmenty ukázala nizozemská komise pro vyšetřování havárie MH17, byly po roce 2011 zlikvidovány.