Podle jeho slov už jsou nejnovější ruské řízené střely vzduch-vzduch „nabroušeny“ na lov takových cílů ve složitých podmínkách radioelektronického boje (REB).
„Jde o to, že ruské komplexy PVO [protivzdušné obrany] a REB ani letecké komplexy generace 4++ také nestály na místě během přípravy k bojové činnosti v podmínkách silných protiakcí prostředků leteckého útoku při aktivní podpoře komplexů PVO a REB předpokládaného protivníka,“ tvrdí autor.
V současné době je ve výzbroji 25 zemí světa a USA 4400 stíhaček F-16 v různých modifikacích. Od chvíle zahájení používání bylo registrováno 671 havárií F-16 Fighting Falcon, během nichž zahynulo 208 pilotů a 98 lidí, kteří se ocitli na místech havárie těchto letadel. Zní to podivně, ale nejvíce „se vyznamenalo“ americké vojenské letectvo, které ztratilo 286 letadel. Bojové ztráty za celou dobu účasti v lokálních válkách tvořily kolem 160 stíhaček.
Slovensko v současné době k obraně svých hranic využívá stíhačky MiG-29. K jejich nahrazení americkými F-16 má dojít na přelomu roku 2022 a 2023. Za 14 stíhaček F-16 Block 70/72, munici a kompletní provozní zázemí zaplatí země více jak 1,6 miliardy eur (přes 41,35 miliard korun).
Při podpisu smlouvy slovenský premiér Peter Pellegrini zdůraznil, že tímto nákupem Slovensko deklarovalo své jasné ukotvení v NATO a EU, stejně jako svůj závazek poskytovat 2 % HDP na obranu v roce 2024. Při nedávné návštěvě Bílého domu však Pellegrini uvedl, že 2 % HDP Slovensko dosáhne již v roce 2022.
Během této návštěvy, která proběhla začátkem května, se diskutovalo i o další obranné spolupráci. Pellegrini se také setkal se zástupci společnosti Lockheed Martin, která letouny F-16 vyrábí.
Slovensko a USA vyjednávají dohodu o obranné spolupráci, na jejímž základě USA pomohou Slovensku s modernizací vojenských letišť.