• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    DONBASKÁ ZASTAVENÍ 52. – PIETNÍ AKT U ŠACHTY V DONĚCKU

    7-8-2019 NWO Odpor 65 399 slov zprávy
     

    DONBASKÁ ZASTAVENÍ 52. – PIETNÍ AKT U ŠACHTY V DONĚCKU




    KODAK Digital Still CameraJak jsem poznamenal v minulém dílu Donbaských zastavení, potkal jsem se na jaře 2019 v Doněcku (DLR) na pietním aktu u památníku umučených u šachty č.4/4-bis s veteránkou Velké vlastenecké války Marií Pisarenko. Přestože jsem o pietním aktu psal už loni, neuškodí si některé věci znovu připomenout. Památník z roku 1983 se nachází v Kalininském obvodu Doněcka nedaleko 8.ZŠ, kde jsem byl loni na návštěvě. Je to velmi smutné, ponuré místo. V době okupace Doněcka (říjen 1941-září 1943) zde bylo německými fašisty popraveno a shozeno do šachty kolem 75 000 lidí. Mužů, žen, dětí. Nejvíce bylo Židů, ale popraveni byli i odbojáři, političtí vězni, zajatci, nemocní… Celé rodiny. Zachránil se jediný člověk. Shodili jej živého do šachty, podařilo se mu zachytit se o traverzu a po odchodu Němců se dostal ven. Němci tyto popravy přerušili až poté, co jeden člověk s sebou do šachty strhl německého vojáka. Šachta o rozměru tři krát pět metrů, hluboká 365 m, byla zavalena těly obětí do výšky 310 metrů… Po válce bylo poznáno jen 150 lidí…



    Pietního aktu se zúčastnili členové Vlasteneckého klubu Patriot a žáci z 8.ZŠ pod vedením ředitelky školního muzea „Paměť pokolení“ Raisy Pudak. Přítomna byla veteránka Velké vlastenecké války, 94-letá Maria Pisarenko. Raisa Pudak připomněla oběti Velké vlastenecké války a hrdinství vojáků i obyčejných lidí v boji proti fašismu. Na tyto tradice navazuje i současný boj proti ukrajinskému fašismu v občanské válce, která trvá od roku 2014. Maria Pisarenko dětem vyprávěla svůj příběh nuceně nasazené z doby 2.světové války. Žáci-členové klubu Patriot přednesli básničky a ujistili, že si váží hrdinů Velké vlastenecké války i současných bojovníků proti fašismu a nikdy nezapomenou na oběti těchto bojů. Nakonec všichni uctili oběti fašismu minutou ticha a položili k památníku květiny.


    Raisa Pudak mě překvapila nově založenou kronikou přátelství lidu ČR s Donbasem, kterou založila po našem loňském seznámení a která je uložena ve školním muzeu „Paměť pokolení“. Najdeme v ní informace o ČR, ale i o Československu, o naší Společnosti přátel LLR a DLR, o Juliu Fučíkovi a Českém kulturním centru Julia Fučíka v Lugansku.



    Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR








    Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
    Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

    NEKRMTE TROLY!



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑