Hlava státu to uvedla v pořadu Rádia Expres Braňo Závodský Živě. Na mimořádné schůzi chce opozice vyslovit nedůvěru premiérovi Petrovi Pellegrinimu za to, že neodvolal Moniku Jankovskou z postu státní tajemnice ministerstva spravedlnosti.
„Zvažovala bych všechny ústavní možnosti. Jednou z nich je opravdu jmenování dočasné úřednické vlády. Velmi by záleželo na několika faktorech,“ oznámila prezidentka SR.
Čaputová se také dotkla medializovaných informací o údajné komunikaci obviněného Mariana Kočnera s některými osobami, mezi nimi byla i Jankovská.
„To, o čem se tu bavíme, ty zveřejňované zprávy z komunikace mezi panem Marianem K. a představiteli justice, nebo spravedlnosti a dalších orgánů, to je velký problém. My jsme stále z hlediska důvěryhodnosti, jako Slovenská republika na ocase Evropské unie. Naši lidé nedůvěřují justičním orgánům v extrémní míře,“ konstatovala hlava státu.
Podle informací slovenských médií měla státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Monika Jankovská komunikovat prostřednictvím mobilní aplikace Threema s Marianem Kočnerem, obviněným z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.
Jankovská údajně byla kandidátkou, kterou podnikatel chtěl prosadit na post šéfky slovenského ministerstva spravedlnosti.
Igor Matovič, lídr hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, v této souvislosti vyzval premiéra Pellegriniho a ministra spravedlnosti Gábora Gála, aby okamžitě stáhli Jankovskou z postu. Ta však své kontakty s Kočnerem popřela a na adresu Matoviče uvedla, že na něj podává trestní oznámení. Nicméně Národní kriminální agentura (NAKA) provedla u Jankovské zajišťovací úkony. Úřednice jí předala svůj mobilní telefon.
Podle informací agentury SITA požaduje ministr spravedlnosti Gábor Gál od Moniky Janovské, aby se sama vzdala funkce tajemnice. Gál zvažuje své další kroky týkající se tohoto případu. Ministr může například podat návrh na její odvolání, v takovém případě bude o tomto návrhu rozhodovat vláda.
Setrvání ve funkci státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Moniky Jankovské je podle prezidentky SR neobhajitelné. Hlava státu to uvedla minulé pondělí ve svém prohlášení k aktuální politické situaci v zemi.
„Pokud mají orgány činné v trestním řízení důvod zajímat se o komunikaci státní tajemnice s podezřelým z objednávky vraždy a obžalovaným z jiných trestných činů, je neobhajitelné nadále setrvávat na jedné z nejvyšších pozic na ministerstvu spravedlnosti,“ prohlásila hlava Slovenské republiky.
Prezidentka poznamenala, že spravedlnost byla na Slovensku zbožím a jistí lidé si ji dokázali koupit. Takový stav se podle ní musí skončit.
Předtím bylo informováno o tom, že se Čaputová během své návštěvy Německa setkala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Na schůzce probraly situaci na slovenské politické scéně. Během jednání se také Merkelová zeptala slovenské prezidentky na vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Čaputová ujistila německou kancléřku, že vyšetřování je nezávislé i zodpovědné a směřuje podle ní k odhalení pachatelů i jejich potrestání.
Zdroj: snews.com