Pod sankce se dostal výzkumný institut astronautiky, kosmické agentury a íránské centrum výzkumu kosmu.
USA dříve zavedly řadu sankcí proti Íránu za program vytváření balistických raket. Vojenské a kosmické rakety jsou v mnohém stejné z pohledu technologií a jejich stavby.
Jak vysvětlil americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo v prohlášení, které rozšířila tisková služba amerického ministerstva zahraničí v úterý, „zavedení sankcí proti íránské civilní kosmické agentuře je podmíněno její aktivitou ve věci podpory a rozvoje balistického raketového programu“.
„Íránské vypuštění kosmického raketového nosiče 29. srpna podtrhuje vážnost hrozby. Tyto kroky mají sloužit jako varování pro světové vědecké společenství před tím, že spolupráce s íránským kosmickým programem může pomoci Teheránu realizovat technologie pro vypouštění jaderných zbraní,“ odpověděl Pompeo.
Technologie pro starty kosmických raket, které byly vyvinuty v rámci íránského jaderného programu, jsou prakticky identické a mohou být použity s technologiemi pro balistické rakety, stojí v separátním prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Konkrétně se jedná o stupně raket, startovací systémy spouštění motorů horních stupňů a systémy řízení letu vícestupňové rakety.
„Írán nadále používá své kosmické organizace pro činnosti, které narušují rezoluci Rady bezpečnosti OSN 2231,“ stojí v dokumentu.
Tiskový mluvčí íránské vlády Ali Zabii v pondělí potvrdil explozi, k níž došlo na kosmodromu v Íránu. Americká média předtím informovala, že Írán se neúspěšně pokusil o start rakety ze svého kosmodromu.
Vztahy mezi USA a Íránem se vyostřily poté, co do úřadu amerického prezidenta vstoupil Donald Trump. Ten jednostranně vystoupil z íránské jaderné dohody a zavedl proti zemi sankce.