„Aniž bychom popírali příspěvek SSSR k porážce nacismu v Evropě, nesmíme zavírat oči před skutečností, že bajonet sovětské armády přinesl národům střední a východní Evropy půl století represí, které utopily občanské vědomí, deformovaly ekonomický rozvoj a zbavily jej dynamiky procesů, které probíhali v evropských zemích,“ uvádí v prohlášení bulharského ministerstva zahraničí.
Ruské velvyslanectví v Sofii na to reagovalo a uvedlo, že postojem ministerstva je rozhozeno.
„Výstava je věnovaná 75. výročí osvobození východní Evropy od nacismu… a jejím cílem je pouze seznámit bulharskou veřejnost s archivními materiály ruských depozitářů,“ uvedli v ruském diplomatickém zastupitelství.
„Mnoho dokumentů nebylo dříve známo nebo bylo nedávno odtajněno. Jde tam o rozhodující roli Rudé armády při zbavování lidstva od fašistického moru. Tato výstava nemá nic společného s dnešním bulharským politickým diskurzem ani s jednotlivými politickými silami, takže jsme trochu rozhozeni tím, že je možné dávat nějaká oficiální prohlášení ještě do seznámení se s expozicí samou,“ uvedli ve velvyslanectví.
V neděli 1. září u příležitosti 80. výročí vypuknutí 2. světové války se v centru Varšavy konala vzpomínková akce. Na danou akci však Polsko nepozvalo ruskou delegaci, i když pozvalo všechny své současné spojence v NATO, EU, a to včetně Německa a zemí Východního partnerství.
V Rusku na toto rozhodnutí zareagovali kriticky. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov k věci dodal, že žádné vzpomínkové události v jakékoli zemi na světě, které pojednávají o výročí Velké vlastenecké války a druhé světové války, nelze bez účasti Ruské federace považovat za úplné. Vyslovila se v této souvislosti i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, která označila pozici Varšavy za hloupou.
Rozhodnutí polských úřadů vyvolalo politování ze strany některých politiků, kteří se vzpomínkových akcí zúčastnili. Tak například prezident Černé hory Milo Đukanović uvedl, že by událost ve Varšavě byla více úplnou za účasti ruské strany.
„Myslím, že tato událost by byla ještě úplnější, kdyby se jí Rusko zúčastnilo. Mám na mysli obrovskou roli, kterou tehdejší Sovětský svaz hrál při osvobození Evropy a ve společném spojeneckém vítězství nad fašismem,“ uvedl černohorský prezident.