Vydrželi ve svých nových domovech s báťuškou carem. Neutekli po Velké říjnové revoluci. Nevyhnalo je ani Stalinovo řádění. Nevrátili se do rodné země, ani když patřila do společného socialistického tábora. My potomky Čechů, kteří opustili před stopadesáti lety ještě Rakousko-Uhersko vítáme na letišti V. Havla chlebem a solí. Rusové zase svým krajanům posílají na Ukrajinu konvoje s humanitární pomocí. Jak se ke spoluobčanům chová vláda Ukrajiny? Poslala na ně armádu, která jich postřílela na tisíce a zničila jejich domovy. Co je to za vládu a jak vlastně vznikla?
Dne 21.2. 2014 ve snaze uklidnit napětí v Kyjevě spolupodepsali s prezidentem Janukovyčem ministři zahraničních věcí Německa, Polska, Francie a zástupce prezidenta Ruska dohodu, podle níž se obě strany měly zdržet násilných akcí. Parlament měl odhlasovat návrat k ústavě z roku 2004. Mělo být zahájeno nezávislé vyšetření násilností. Sestavit se měla vláda národní jednoty a do prosince 2014 měly proběhnout prezidentské volby. Bez ohledu na zákony a uzavřenou dohodu demonstranti v čele s aktivisty Pravého sektoru prohlásili, že Janukovyč musí okamžitě odstoupit. Na to zaútočili na vládní čtvrť a násilně ji zabrali, včetně parlamentu. Prezident Janukovyč události prohlásil za státní převrat a odjel z Kyjeva. Násilnosti potom probíhaly po celé zemi, stoupenci Majdanu vypálili na 500 kanceláří jeho Strany regionů. Pouhý den po uzavření dohody byl Janukovyč v rozporu s ústavou parlamentem sesazen z funkce prezidenta Ukrajiny.
Pučem nastolená ukrajinská vláda nasadila armádu vůči spoluobčanům, kteří projevili nechuť trávit život v jedné zemi pod vládou, u které hrozí, že když nedbá na dohodu podepsanou ministry Německa, Polska a Francie, na ústavu Ukrajiny a její zákony, nebude brát ohledy na nic, včetně platných zákonů vlastní země.
Nelze se proto divit Volyňským Čechům, že z Ukrajiny prchají a současnost vnímají hůř, než časy za cara, Stalina či socialismu.
Zdroj: Blog autora