Letošní rok je pro armádní vrtulníky výjimečný. Ve velehorách létaly do letošního roku armádní vrtulníky Mi-17, Mi-171Š a Mi-24. Nyní se k nim připojí i stroje W-3A Sokol. Major Petr Šafařík, velitel kontingentu z 24. základy Dopravního letectva Praha Kbely sdělil, že ve výškách, kde se v Česku končí, se ve Francii teprve začíná.
Ve Francii jsou vrtulníky W-3A Sokol celkem dva. V Plzni, kam přelétly z Prahy, načerpaly plné nádrže paliva, a poté do Francie letěly přes Německo. Tento vrtulník vydrží ve vzduchu celkem tři hodiny. K dalšímu doplnění paliva došlo až na francouzské základně Phalsbourg, a poté na vojenském letišti Orange u Středozemního moře. Na cvičení Mountain Flight 2019 měly cestu i vrtulníky Mi-141Š, letěly po stejné trase, ale s několikahodinovým rozdílem. Vylétaly ze základny Náměšť nad Oslavou.
Vzhledem k tomu, že piloti českých Sokolů jsou zvyklí na úplně jiné podmínky, ocitli se v podstatě nyní v jiném světě. Létají totiž ve výškách od 2000 do 3000 metrů nad mořem a kvůli horskému vzduchu, který je poněkud řidší, se jejich stroje chovají úplně jinak.
„V těchto výškách máme přísnější omezení maximální váhy vrtulníku, takže se musíme před každým letem o to důkladnější připravit. Musíme předem rozvrhnout náklad a především si zjistit podmínky v cílové oblasti,“ vysvětlil major Šafařík.
Piloti se tak na cvičeních seznámí s operačními a taktickými postupy, které jsou používány armádou v zahraničních misích, součástí bude i záchrana osob z vysokohorského terénu.
Konec cvičení je naplánován na pátek 13. září, poté čeká piloty cesta zpět do Česka.
Na začátku roku bylo informováno o tom, kolik vojenských výcviků proběhne v České republice a v zahraničí. Čísla jsou taková, že celkem 62 výcviků má být v Česku a 145 v zahraničí. Na cvičení má ministr obrany Lubomír Metnar v rozpočtu 137,7 milionů korun.
Zveřejněny byly současně i priority české armády. K těm patří: příprava k nasazení v operacích, rozvoj pohotovostních sil, bilaterální a regionální spolupráce, zvyšování schopností vojáků a také reakce na vývoj bezpečnostní situace v Evropě i mimo ni. K nejdůležitějším cvičením řadí portál Parlamentní listy Nordic Fires ve Švédsku, zde jde o přípravu stíhaček na misi v Pobaltí.