„Macron chce realizovat zlepšení vztahů s Vladimirem Putinem a přiznává obrat ve vztazích s Ruskem,“ píše Le Monde o nadcházející schůzce ministrů zahraničí a obrany dvou zemí v Moskvě 9. září. List zdůrazňuje, že se podobná zasedání konzultační komise pro spolupráci a bezpečnost ve formátu 2+2 , jež byla zahájena v devadesátých letech za účelem upevnění vztahů mezi oběma státy, nekonala již pět let.
Noviny připomínají, že tento formát byl „zmrazen“ na jaře 2014 po připojení Krymu k Rusku. Později „převzal Kreml pod kontrolu s pomocí ozbrojených povstalců část Donbaského regionu na východě Ukrajiny“, uvádí se v článku.
Nejbližší summit Normandské čtyřky (Francie, Německo, Ukrajina, Rusko) na téma ukrajinského konfliktu se měl konat letos v září v Paříži, avšak, jak píše Le Monde, nad krymskou otázkou „byl udělán kříž“.
„Tato otázka byla odložena, poněvadž je známo, že Rusko neustoupí,“ míní vedoucí ruských projektů Francouzského institutu mezinárodních vztahů Tatiana Jeanová. Je přesvědčena, že „s Krymem to bude stejné jako s pobaltskými státy, jejichž připojení (k SSSR) nebylo nikdy přiznáno, ale vztahům s Moskvou to nicméně neškodilo“.
Podle názoru autora článku Emmanuel Macron usiluje o „opravdový restart“ ve vztazích s Ruskem a od okamžiku schůzky s Putinem 19. srpna ve Fort de Bregancon je tato strategická volba stále jasnější. Francouzský prezident přitom neskrývá, že tento zvrat naráží na odpor na francouzském MZV a v celé vládě. Ve svém projevu k velvyslancům 27. srpna se dokonce obořil s kritikou na představitele „hlubinného státu“, což je termín, který převzal od milovníků teorií spiknutí a ctitelů Donalda Trumpa.
Podle názoru bývalého francouzského ministra zahraničních věcí Huberta Védrina „jde o obnovení vztahů s Moskvou založených na realismu, poněvadž jde o zeměpisně blízký stát, a také proto, aby ho nepostrkávali k Číně“. Bývalý diplomat zdůraznil, že sblížení s Moskvou „je chladná kalkulace ve jménu pragmatismu a nikoliv ideologie“. Védrine, kterého považují za jednoho z ideologů Macronovy nové ruské politiky, je přesvědčen, že projekt evropské architektury má být neodkladně zahájen, „aby příští americký prezident, ať už Donald Trump v případě znovuzvolení, nebo demokrat, musel respektovat postoj Evropanů“.
Macronův obrat ve vztahu k Rusku se přitom týká především formy. List připomíná, že francouzský prezident vsadil na evropský původ Ruska od samého počátku svého prezidentského období. Toto mínění potvrdil jeden politik z jeho okolí, podle kterého jde o „dozrávání“ a nikoliv „zvrat“. Francouzský prezident je přesvědčen, že se pouze jemu podaří to, v čem neuspěli jeho předchůdci, řekl novinový zdroj a připomněl, že o záměru navázání dialogu s Ruskem hovořil také Francois Hollande a Nicolas Sarkozy.
Podle novin však může zvrat ve vztazích s Ruskem překazit evropské projekty Macrona. Podle slov bývalého francouzského diplomata mnozí partneři Francie z EU, jež sousedí s Ruskem, „velmi zdrženlivě“ reagují na Macronovy návrhy, stejně jako na jeho myšlenku strategické autonomie Evropy jako celku. Samotný francouzský prezident přitom považuje „ruskou sázku“ za možnost obsadit místo v jedné řadě s De Gaullem nebo Mitterandem, jejichž diplomacie stanovila „spojenectví, ale ne rovnost“. Navíc „Rusko je klíč k získání váhy v jiných závažných otázkách, jako třeba íránský jaderný program,“ vysvětluje Le Monde.