„(Zálohy v rámci smlouvy, pozn. red.) byla zaplacena a vše bude dodáno v přísném souladu s harmonogramem. Podle mého názoru se tak stane v průběhu asi 18-19 měsíců,“ řekl Borisov ve vysílání ruské televizní stanici Russia 1, když hovořil o dodávce S-400 do Indie.
Již dříve náměstek ředitele ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci, Vladimir Drožžov, řekl, že Rusko doufá, že do konce roku od Indie získá zálohu na komplexy S-400. V takovém případě mohou být dodávky zahájeny v roce 2020 a ukončeny do roku 2025. Na konci srpna tisková služba FSVTS prozradila, že země tuto otázku již předem vyřešily.
Na začátku října roku 2018 podepsaly Rusko a Indie smlouvu na dodávky systémů S-400. Pět pluků nejnovějších protiletadlových raketových systémů bude Nové Dillí stát celkem 5,43 miliardy dolarů.
Realizace obranných dohod s Ruskem ze strany Indie byla opakovaně kritizována Washingtonem. Ten totiž považuje Nové Dillí za klíčového partnera v jižní Asii. V roce 2018 Spojené státy trvaly na tom, aby Indie odmítla uzavřít největší dohodu s Ruskem na nákup systémů S-400.
Vzhledem k dlouholeté historii spolupráce Nového Dillí s Moskvou, Spojené státy nevyloučily možnost, že by na své indické partnery mohly uvalit sankce. Vedení Indie však opakovaně zdůrazňovalo, že jednostranné omezující opatření považuje za neoprávněné.
Dne 27. srpna turecké ministerstvo obrany informovalo o tom, že začala druhá fáze dodávek systému protiraketové obrany S-400. Očekává se, že potrvá asi měsíc. V červenci Rusko dokončilo dodávku první série systémů protivzdušné obrany S-400 do Turecka.
Dohoda o dodávkách čtyř baterií S-400 za 2,5 miliardy dolarů Ankaře byla uzavřena v roce 2017. Část této částky má zaplatit zákazník, část půjde na ruský úvěr.
Dlouho očekávané dodávky moderních systémů protivzdušné obrany byly zahájeny dne 12. července. Turecko je třetí (po Bělorusku a Číně) zemí, do níž Moskva dodává Triumfy. Brzy se k nim má připojit Indie.
Dodávky vyvolaly napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Tureckem. Washington žádal, aby se Ankara této dohody vzdala a místo toho koupila americké Patrioty. V opačném případě v Bílém domě nevylučovali možnost odložení, nebo dokonce zrušení prodeje moderních stíhacích letounů F-35 Ankaře. Turecko však odmítlo přistoupit na tyto podmínky, a taky byla země následně z programu F-35 vyloučena.
S-400 Triumf je moderní protivzdušný raketový systém středního a dlouhého doletu. Je určen k likvidaci letounů, raket s plochou dráhou letu a balistických raket, včetně raket středního doletu, může být rovněž použit proti pozemním objektům. Dolet činí 400 km a rakety dokážou sestřelit cíl ve výšce až 30 km.